| ruxandracollo a întrebat:

M-a prins cu niste tigari si ma judec pe afara prejudiciu 10mi de euro si judec pe afara de 8 luni de zine baneficiez de ceva cu legile care s-a dat nu sunt inca condamnat

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca nu vrei sa intelegi deloc.
Daca ai adus tigari din strainatate, fara a avea dreptul si fara a fi vamuite, ai savarsit infractiunea de contrabanda. Ti-am citat prevederile legale aplicabile, in vigoare pana acum si ti-am spus ca nu exista nici o lege noua, noul Cod penal nu a abrogat infractiunea prevazuta in L.86/2006 - Codul vamal. Ce nu intelegi din ce ti-am spus?

| ruxandracollo explică:

Mam prins cu niste tigari. am prejiuticiu 10mi de euro nu sunt inca codmnat beneficiez de noua lege... am facut 8 luni de puscarie. dosaru este inca la parchet

| ruxandracollo explică:

Baaii omulee nu am dus in strainatateee m-a prins cu tigari si mi-a spus cineva ca cei care nu-s inca condamnati beneficieaza de noul cod penal

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Dupa ce ai fost prinsa s-a inceput urmarirea penala, ai fost chemata si ti s-a spus de ce infractiune te invinuiesc si pentru care te cerceteaza.
Daca o sa-mi spui asta o sa-ti spun si daca noul Cod penal mai prevede acea infractiune sau prevede o pedeapsa mai usoara.
Si ai putea sa te exprimi mai civilizat, eu nu te-am jignit pentru modul cum te exprimi, cu totul anagramat.
Si n-am spus ca ai dus tigari in strainatate ci daca ai adus din strainatate si exprimam doar o ipoteza, fiindca din ce ai scris nu prea se intelege ce-ai facut.

| ruxandracollo explică:

Am fost chemat doar la procoror si mi-a zis ca sunt invinuit pentru: Evaziune fiscala si Contrabanda de 3 ori m-a chemat pana acum si fapta e de 8 luni de zile : multumesc pentru raspus

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Ti-am mai raspuns de vreo 2-3 ori si ti-am spus ca infractiunile de contrabanda si de evaziune fiscala nu sunt prevazute de noul Cod penal ci de legi speciale, respectiv cea de contrabanda in Codul vamal (L.86/2006) si de evaziune fiscala in L.241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale.
Fata de aceasta noul Cod penal nu afecteaza aceste infractiuni si o sa fii trimis in judecata si pedepsit pentru ele. Pedeapsa o sa fie ceva mai mare, din cauza concursului de infractiuni si faptului ca esti recidivist (retin ca ai spus la o intrebare ca ai mai facut inchisoare).

| ruxandracollo explică:

Multumess mult