| Girly97 a întrebat:

M-am angajat pe 28 august si am inteles de la mama ca in acest an am dreptul la 6 zile de concediu in total. Ce se va intampla cu aceste zile de concediu daca nu le folosesc pana anul viitor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti lua anul viitor.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vor fi transformate in bani, in principiu.

| Panamax a răspuns:

Intr-o luna de munca se acumuleaza cam o zi si jumatate de concediu.
Ai pana acum acumulate cam doua zile.
Daca te mai tine patronul tau pana la sfarsitul anului, inseamna ca o sa ai dreptul la 6 zile in Ianuarie.