| IonutzCatalin a întrebat:

Buna ziua. Sunt angajat cu minimul pe economie din 16 noiembrie 2020 la locul actual de munca. Doresc sa intru in concediu de odihna 10 zile, de pe 19 pana pe 30 iulie anul curent. Imi poate spune cineva cati bani voi lua pe aceste 10 zile de concediu? Cum se calculeaza zilele de concediu? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru concediul de odihna se calculeaza ca medie a salariilor de pe ultimele 3 luni, conform Codului muncii, citez:
"ART.150.(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3)Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu."
Pentru a afla cat vei primi pe 10 zile aduni salariile de pe ultimele 3 luni, le imparti la zilele lucratoare din acele luni si apoi rezultatul il inmultesti cu 10.

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Zilele lucratoare! Ai dreptul la ce putin 10 zile de concediu.

| IonutzCatalin explică (pentru dinaprilie):

Stiu asta insa nu stiu cum se calculeaza plata, ce bani voi lua.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Salariul net pe o luna/2, aproximativ.

| IonutzCatalin explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu net, brut se calculeaza. am citit acum cateva minute pe internet

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Tu incasezi net, nu brut... big grin