| anonim_4396 a întrebat:

daca am avut concediu legal 10 zile pana acum si doresc sa demisionez se pune proprire la bani pe concediu sau la viitorul loc de munca voi avea dreptul la mai putine zile de concediu anul asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa restitui suma aferenta zilelor in plus primite fata de ce aveai dreptul pe perioada lucrata.
La noul loc de munca vei primi concediul aferent perioadei pe care o vei lucra acolo.

| ioan135 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Altcineva mi-a spus ca nu imi opreste nimeni nimic!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ioan135):

Nu se retine nimic doar daca desfacerea CIM nu este din cauza ta dar demisia este.

| ioan135 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai si in acest caz eu daca imi dau demisia dupa ce intra banii cum se retine...mie fata de la biroul personal din firma mi-a spus ca nu mi se retine nimic...

| Ioandelasal a răspuns (pentru ioan135):

Se poate retine din banii pe care trebuie sa ii dea pentru perioada lucrata.
Daca de la firma ti-au spus asta si asa se practica acolo de ce-ai mai pus intrebarea?

| ioan135 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mi-au spus azi dupa ce am pus intrebarea...

| oz_1736 a răspuns:

Daca ai mai putin de 8 luni de cand lucrezi iti opreste din bani. Imparte 21 de zile de concediu la 12 luni si vezi cate zile de concediu iti revine lunar. Asa vei afla daca ai luat zile in plus sau trebuie sa-ti opreasca bani si cam cati

| ioan135 a răspuns (pentru oz_1736):

Am 2 ani si 4 luni vechime anul asta am avut 10 zile de concediu acum in februarie...