| veravera a întrebat:

Ma intereseaza daca un apartament poate avea 2 proprietari. Prietenul meu a luat un apartament acum 2 ani prin prima casa. E un credit pe 30 ani. Noi locuim impreuna dar nu avem acte. Ne intereseaza daca ma poate trece si pe mine ca proprietar al apartamentului. Momentan nu lucrez.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un apartament poatea avea 2 proprietari sau chiar mai multi.
In cazul expus nu te poate trece ca proprietar, pentru aceasta ar trebui sa-ti vanda sau sa-ti doneze o parte din apartament, ori, potrivit OUG 60/2009, proprietarul are interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani.

| doctorandus a răspuns:

Daca a luat apartamentul pe ipoteca, nu poate dispune de el fara permisiune din partea bancii.