| Wizzu a întrebat:

Ma poate ajuta un medic sau un cunoscator?
Am fost prins in Germania cu alcolemie peste limita acceptata si dupa cele intamplate pentru a-mi recupera permisul a trebuit sa fius supus la niste probe de par la 3 luni distanta
Iar azi s -a intamplat sa confund berea mea fara alcol cu a unui prieten si am baut putin din berea lui cu alcol
O sa am probleme la testarea cu parul pentru 80 ml de bere cu alcol?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, o sa ai, fiindca alcoolul iese la tester.
Inca ceva: nu ami spun nimanui ca ai confundat berea prietenului cu a ta, ca te trimite de urgenta la oftalmolog, ca nu vezi bine si ai nevoeid e ochelari.
Inca ceva: chiar si berea fara alcool are un procent minim de alcool, asa ca, NU mai bea alcool deloc si nici bere, daca vrei sa sofezi, ca a doua oara daca esti prins ti se face dosar pensal sau faci puscarie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste cat alcool contine o bere "fara alcool":
https://www.promotor.ro/stiri-auto/alcoolemie-bere-fara-alcool-18791443

| doctorandus a răspuns:

Nu cred. Corpul produce alcool și dacă mănânci dulciuri, n-are de unde ști că a fost de la bere.

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand, depinde cand ai baut-o si cand dai testul si daca ai mancat. Daca ai si mancat si au trecut si 3-4 ore de la bere esti in siguranta sper.

| Dariaa90 a răspuns:

In foliculul pe par, alcoolul se menține pana in 90 de zile, îmi pare rău.