| Cristian_Fcsb_Ion_1995 a întrebat:

Ma scuzati TPU imi puteti spune daca s-a aprobat legea de marire a alocatiilor de la 42lei la 200lei?

Răspuns Câştigător
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Daca va fi aprobat, cei mai fericiti vor fi viitorii parinti care astfel pot beneficia de anumite stimulente financiare, dar si de cresterea duratei concediului de maternitate.
Ce contine acest proiect de lege privind stimularea natalitatii?
Iata cateva dintre prevederile sale:
- acordarea primei de nastere in valoare de 2.500 de lei
- marirea alocatiei de stat pentru copiii care au varsta de pana la 2 ani, de la 200 de lei, cat este in prezent, la 500 de lei
- cresterea duratei concediului de maternitate de la 2 ani la 3 ani
- pentru familiile care au in crestere un copil cu handicap, alocatia sa creasca de la 75% la 85%.

NU

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O asemenea lege nu a fost adoptata, sunt doar unele propuneri. Si nu cred ca s-ar mari asa cu mult odata, poate unde in jur de 100 lei.

| Adbbmsh a răspuns:

Nu, catelele din politica nu vor face asta prea curand! imi pare rau de tine, de mine si de toti copiii ce beneficiaza de alocatia asta amarata de doar 42 lei care poate nu au conditii si cu atatia bani le este imposibil sa duca un trai cel mult bunicel pe o zi pe alta. Ar fii un lucru mare daca guvernul si ministerul ar accepta aceasta marire! stima