| Russenart a întrebat:

Salut, s-a adoptat legea dublarii alocatiilor sau nu?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Legea da. Banii din iulie. Dacă vor fi bani.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea a fost promulgata de Presedinte si urma sa intre in vigoare incepand cu 1 februarie 2020.
Prin OUG Guvernul a amanat intrarea in vigoare pana pe 1 august 2020, motivand ca banii pentru majorare nu au fost prevazuti in Buget si vor fi prevazuti abia la rectificarea bugetului, prin iunie - iulie 2020.

| romeo78 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, s-a amânat până în august, dar domnul Orban, a explicat clar: dacă rămâne la guvernare, la prima rectificare, dacă are bani va acorda o mărire a alocațiilor, nu dublarea lor. Dacă nu are fonduri, se va amâna până va veni viitorul guvern, după alegerile parlamentare din toamnă.
Prorogarea a fost necesară pentru o scutire legală a nerespectării unei legi, altfel erau obligați de îndată, să acorde alocațiile dublate!

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Am înțeles că până în iunie-iulie tot la fel o să rămână ca până acum, că nu au bani pentru a va mari alocațiile.

| LPCTSTR a răspuns:

Din iunie-iulie chipurile ar trebui sa primiti.

| DaniTDCI a răspuns:

Klaus Iohannis a semnat decretul pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2019 pentru modificarea și completarea Legii nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, potrivit Administraţiei Prezidenţiale.

Astfel, alocațiile vor fi în cuantum de:

a) 600 de lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

b) 300 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 18 ani;

c) 600 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 și 18 ani, în cazul copilului cu handicap.

Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a declarat marți, la Parlament, că a decis împreună cu liderii de grup ai PSD convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în care să fie adoptată legea privind eliminarea pensiilor speciale, motivând că, în spaţiul public a apărut informația că nu pot fi dublate alocațiile pentru copii din cauza impactului bugetar pe pensiile speciale.

Preşedintele Klaus Iohannis declara în 9 ianuarie că la acest moment nu are de gând să refuze promulgarea acestei legi. "E încă în analiză, aștept precizări de la Guvern, pentru că sumele nu sunt prevăzute în buget", spunea şeful statului.

Premierul Ludovic Orban a anunțat, însă, pe 10 ianuarie, că Guvernul va amâna termenul de intrare în vigoare a Legii privind dublarea alocațiilor, până când vor fi găsite resurse financiare. Șeful Executivului a precizat atunci că cel mai probabil banii vor fi alocați la rectificarea din iulie.

Camera Deputaţilor a votat, în 18 decembrie, decizional, iniţiativa legislativă care prevede dublarea alocaţiei pentru copiii între 2 şi 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost si prorogata deja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In an electoral ploua cu mariri, sa vedem daca se vor tine de promisiune si cu marirea pensiilor. Daca nu dau ceva la popor cine ii va ma vota?

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii vor vota aia care inteleg economia

| Vladescape a răspuns:

Bv lor.