| RAY a întrebat:

Ma uitam asa la granita Romaniei si observ ca nu e nimic intre Romania si Ucraina sau Ungaria in unele parti, intrebarea e cum de nu e facut un gard ceva in jurul Romaniei? https://www.instantstreetview.com/@49.534449,22.778726,6 z,0t

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Nicaieri nu este gard. Dar este o zona neutra supravegheata de graniceri.
Ca o curiozitate, pot sa-ti spun ca este o localitate care jumatate e in Belgia, jumatate in Olanda. Granita o reprezinta dalele vopsite de pe trotuar sau carosabil. Baarle Hertog/Baarle Nassau.
https://www.google.ro/maps/@51.44283,4.9309382,3a,75y,205.27h,82.15t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sdWRaJM3bbHL6CWCAKdmxMQ! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=ro
Mai stiu un parc unde se intalnesc trei state. Indicatorul este o piatra inscriptionata:
http://www.rasputin.md/......a-pasaport
Si altele...

| RAY explică (pentru Iote):

Si inainte de 89 cum era?

| Iote a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu. Poate erau garduri (cred) in unele zone. Nu peste tot. Aveam colegi din sate de pe granita cu Ungaria. Am fost in vizita la ei. Am mers la iarba verde fix pe granita (satul era la 2 km) de unde am vazut satul alaturat, chiar si gainile din curte. Inainte de '89 si nu era nici un gard.

| RAY explică (pentru Iote):

Dar,unde ai copilarit?

| Iote a răspuns (pentru RAY):

Greu de raspuns desi e simplu: in Romania. Numai ca, din cauza serviciului tatalui meu ne-am tot mutat mereu in toata tara.
Dar, referitor la raspunsul anterior, e vorba de un sat de langa Carei.