| ssiimmoonnaa a întrebat:

Mai copii, am si eu o intrebare:daca apartamentul este pe numele tatalui iar el a decedat, pot sa iau in spatiu pe cineva? sau este nevoie sa fac succesiunea inainte? thinking

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect este nevoie sa mai spui daca exista sau nu si alti mostenitori in afara ta (mama si frati/surori).
Presupunand ca esti singura mostenitoare (nu exista alti mostenitori, au primit altceva ori au renuntat la succesiune), pentru incheierea contractului de inchiriere este necesar sa fii proprietara a apartamentului si dreptul de proprietate se poate obtine, in cazul tau, numai prin mostenire.
De altfel este bine sa faceti succesiunea in cel mult 2 ani de la decesul tatalui, altfel trebuie sa platiti impozitul pe mostenire, care este de 1% din valoarea masei succesorale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai după ce s-a împărţit masa succesorală.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E nevoie sa faci succesiunea inainte. Numai proprietarul poate lua pe cineva in spatiu.

mira
| mira a răspuns:

Fa cat mai repede succesiunea.In primul an de la deces taxele notariale sunt mai ieftine.Apoi...nu se stie ce scumpiri vor interveni.

| gabriela a răspuns:

Daca nu ai frati, mama. poti, daca ai, trebuie ori acceptul lor, ori succesiunea facuta. Pentru evitarea discutiilor dintre parti!

| djhateme a răspuns:

Cu un act legalizat la notar, in care sa mentionezi ca acea persoana vrea sa stea in gazda la tine, si banuiesc ca are nevoie si de un buletin de flotant, prin care sa demonstreze ca sta in gazda.eu nu cred ca ar fi vreo problema, pana la urma nu te verifica nimeni big grin