| Florincrap a întrebat:

Mai de mult, am vazut un reportaj cu un copil fara acte.Mama sa avea acte,la fel si tatal, numai ca nu erau casatoriti.Acel copil,cand a iesit din maternitate,a iesit de acolo cu un proces verbal de predare-primire,la fel ca o marfa. Acest copil sufera de o boala (nu stiu de ce natura),iar,din cauza ca nu are certificatul de nastere,nu poate beneficia de tratament.
Vi se pare normal,pentru ca un copil sa aiba acte,ca parintii sa fie obligatoriu casatoriti?
Vi se pare normal,un copil sa nu aiba acte,sa nu beneficieze de drepturile unuia cu acte,si,practic, acel copil sa nu existe?
Multumesc anticipat.
Scuzati categoria (in caz ca am pus intrebarea la o categorie gresita).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cine este vinovat?
Sunt total vinovati parintii copilului, mai ales mama sa, care trebuia sa inregistreze nasterea. Este vinovat si tatal. Si acesta putea inregistra nasterea.

| 9George2 a răspuns:

Oricare dintre parinti ar fi putut sa inregistreze copilul. Parerea mea este ca in momentul in care sistemul permite asemenea erori, nu este functional si daca nu este functional pe cale de concluzie logica, trebuie reparat. Este evident ca parinti sunt vinovati pentru cele intamplate, dar principala vina apartine sistemului, pentru ca exista "gauri" datorita carora astfel de oameni au posibilitatea sa reduca considerabil sansele la viata ale unui pui de om.