anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Mai este UE de incredere dupa ce s-a intamplat in Cipru? Nu cumva a fost intentionata crearea unui precedent?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Politica la romani, e ca si matematica: Greoaie, da batai de cap, si inteleasa de putini.

Din punctul meu de vedere, Germania dicteaza mai tot ce se intampla, in timp ce Franta, nu stie cum sa se salveze pe ea insasi.

Europa are 3 trepte de dezvoltare. Niciodata nu voir fi la acelasi nivel toate statele membre.

Cat despre problemele financiare, priveste putin masurile de la noi si din Grecia. Vei observa ca cele mai multe se vor asemana. De ce? Din cauza FMI care impun anumite conditii, si forteaza mana statelor sa faca in tocmai ce le zic.

Pentru mine, EU niciodata nu a fost de incredere. Nu vine nimeni sa te ajute, daca esti "prost" ramai tot la fel, pentru ca ceilalti profita.

Sau poate, noi am intrat in UE, cand a inceput criza, si s-a stricat armonia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine macar ca nu am trecut pe Euro...
Malta, Slovenia, Portugalia, Spania, Franta si Italia se duc. Astea toate vor lua in considerare ca posibilitate ce s-a intamplat in Cipru. Si restul vor lua in considerare nu numai astea. Cam nasol...si daca ramane numai Cipru ramane in situatie asta tot se clatina foarte urat. Sper sa se autosesizeze Curtea de Justitie a UE si sa anuleze decizia, macar atat cat sa nu mai reprezinte un precedent.

Întrebări similare