| Alexinho007 a întrebat:

Mai,imi cer scuze ca va zapacesc cu conflictul dintre Ucraina si Rusia, dar chiar sunt ingrijorat.Rusia a "anexat" Crimeea si acum vor sa cucereasca toata Ucraina.Aceasta "poveste" imi aminteste de anexarea Poloniei de catre Germania in 1939 si tare ma tem ca se va ajunge la un conflict urat dintre cele 2 tari, si mai ales ca acum rusii au boala si pe noi deoarece Basescu i-a cam atacat pe rusi si mi-e tare frica ca va fi afectata si Romania! Sper sa nu se ajunga la un conflict cald ca altfel Romania cred ca va fi afectata si atunci va fi vai de curul nostru! Ce credeti ca se va intampla? Si ieri v-am intrebat, dar acuma situatia din Ucraina s-a amplificat si chiar se pot intampla lucruri urate!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii bancul ala: "Intrebare la radio Erevan: cu cine se invecineaza Rusia? Raspuns: cu cine vrea ea!"
Daca tot citesti istorie (desi o citesti cam pe diagonala), observi ca, dupa fiecare mare criza financiara, a urmat un razboi, mai mult sau mai putin mondial.
Asa ca, fie ca vrei, fie ca nu vrei, un conflict major va exista.
Poate ca nu va degenera intr-un razboi. Si asta, nu pentru ca exista NATO, ci pentru ca rusii aprovizioneaza cu gaz toata Europa.
Madam Merkel isi simte chilotii falfaind de frica lui Putin, dar n-are loc de-ntors; se rasteste la Putin, canci gaze.
Asa ca razboiul va fi doar unul al preturilor...pe care le vom plati toti, cu varf si-ndesat.

| mgtow a răspuns:

Cine stie ce va urma, ar fi bine sa mai scapam de tiganii din tara atat pot zice.

| sublime89 a răspuns:

Stai sa vedem daca va reusi Rusia sa mai anexeze teritorii din Ucraina. Deocamdata problema e in estul tarii, acolo unde sunt rusii majoritari, adica in provinciile Harkov, Lugansk si Donetk. Rusii de acolo se cer anexati de Rusia, si s-ar putea ca Ucraina sa n-aiba forta necesara sa ii opreasca. Vom vedea. Important e sa nu ajunga rusii sa anexeze un teritoriu de la granita cu Romania sau Moldova, pentru ca atunci ar creste riscul unor tensiuni mult mai mari intre noi si ei. Ma indoiesc ca Rusia va reusi sa anexeze toata Ucraina, dar o parte buna din ea s-ar putea sa mai anexeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar oare câte asemănări ai putut găsi între anexarea Poloniei în 1939 de către nemţi, şi alipirea Crimeei de Federaţia Rusă în zilele noastre? laughing Că-s şi eu curios.

Dacă ruşii vor să aibă spaţiu de manevră pe teritoriul ţării noastre, nu cred că vreunul dintre oficialii României va fi atât de retardat mintal încât să refuze şi să aştepte, la fel cum au făcut-o predecesorii lor pe degeaba în trecut, după ajutorul americanilor.

| 0x11111051 a răspuns:

Anexarea = alipirea cu forta.

In Crimeea a fost organizat referendum.
Putin la atentionat pe Basescu sa isi mai aleaga vorbile. Si apoi, Rusia nu este interesata de Romania. Plus la asta, sunteti o tara NATO.

UPDATE: Regiunea Donesk (din estul Ucrainei) si-a declarat independenta fata de Kiev. Acum doresc si ei sa se alipeasca la Rusia.

| ribak a răspuns:

Dumneseu ne poate da pacea, la El e speranta!