| HighFlyer a întrebat:

Cine imi explica ce se intampla acum in Ucraina?
Ce s-a intamplat cu presedintele?
Si de ce au atacat rusii?

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Ucraina mergea spre UE, cand sa semenze acordul de asociere hop si presedintele Ianukovici (papusa lui Putin) nu vrea sa semneze. Au inceput sa protesteze ucrainenii proeuropeni pana a se ajunge la un adevarat razboi intern. Ianukovici speriat a fugit in Rusia sa ceara ajutor de la rusi. La Kiev
in acest timp preia conducerea opozitia. apoi Putin zicand ca vrea sa apere minoritatile ruse de ucrainenii revoltati trimite aramata in peninsula Krim, rusii de aici simtindu-se protejati au inceput cu manifestatii pro-ruse apoi si restul rusilor din estul ucrainei au inceput sa-si faca de cap, astfel Krimul a decis sa intre in componenta Rusiei tradind astfel Ucraina iari pe 16 martie va avea loc un referendum unde krimeenii vor alege daca vor cu Rusia sau cu Ucraina. Astfel Putin s-a purtat ca Hitler care a pus armata in Polonia si alte tari zicand ca ai protejeaza pe nemtii ce se afla in afara granitelor Germaniei dar de fapt e doar ocuparea pamantului strain. Pentru noi basarabenii este un pericol deoarece Transnistria va avea drum liber spre Rusia vor aduce rusii aici tot mai multa armata si vor ocupa si Moldova, astfel noi vom putea fi salvati doar de voi romanii si fotele NATO, deja se vorbeste de un plan al lui Putin ca dupa Ucraina sa urmeze Moldova. vezi si tu ceva infomatii pe acest site moldovenesc http://timpul.md/

| HighFlyer explică (pentru WeAreSmart):

Mersi.
Si inca ceva pentru cu esti din Republica Moldova,
Tu te consideri roman?
Vreau sa stiu daca chiar se poate face unirea.
Din ce stiu eu, doar tinerii sunt pro-Romania.

| WeAreSmart a răspuns (pentru HighFlyer):

Da ma consider roman. majoritatea unionistilor sunt tineri (cei ce au si-au facut studiile in Romania, cei ce au fost educati in scolile actuale pro-europene, dar si profesorii si oamenii invatati) din pacate avem aici rusi si moldoveni majoritatea batrini carora le este dor de Uniunea Sovietica ) si alti prosti cu creierii zombati si dezinformati de porcii rusi

4 răspunsuri:
| MihaiN a răspuns:

Pentru ca rusii sunt niste javre, cu Putin in frunte, si vor sa aiba control economic si politic asupra Ucrainei.

| Muntean_Petre_1967 a răspuns:

Cred ca nu vor sa scape crimeia vor sa o alipeasca rusiei...