| Random28 a întrebat:

Salut TPU, am cateva intrebari.
1.Cum va reactiona NATO, UE si Ucraina daca Rusia va anexa regiunile Donetsk, Lugansk, Herson si Zaporojie dupa aceste "referendumuri"?
2.De ce Rusia ameninta NATO, UE si Ucraina cu armele nucleare?
3.Cum va reactiona NATO, UE si Romania daca Rusia va invada R.Moldova?
4.Daca Rusia nu detinea arsenal nuclear NATO intervenea in Razboiul din Ucraina, cand Rusia a anexat ilegal Crimeea (2014) sau in razboiul din Georgia (2008)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La toate intrebarile am un acelasi raspuns: nu stiu si nu am cum sti.
De altfel nimeni nu are un raspuns concret si sigur la aceste intrebari, doar presupuneri si supozitii.

| minrest a răspuns:

1. E ceva declarativ; Rusia va declara referendumurile reusite si provinciile anexate. Nu e nevoie sa reactionezi la simple declaratii. 2. Incearca sa foloseasca santajul nuclear, dar nu le merge. Vor primi noi sanctiuni pentru aceste amenintari. Ce treaba au cu Moldova UE si NATO? Deocamdata Rusia nu are acces la Moldova; ce va face Romania in cazul unei invazii nu stim inca. 4. Nu.