| AdiTorrent7 a întrebat:

Mai poate un bun ortodox sa mai voteze cu aceasta coalitie ce a scos Educatia morala din scoli "in afara legii"? (Si asta chiar in contradictie cu constitutia Romaniei care garanteaza organizarea invatamantului religios.)
A cata hotarare neconstitutionala data de Curtea "ne-constitutionala" a fost cea referitoare la eliminarea educatiei morale din viata publica?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresesti foarte mult, CCR nu "a scos religia din scoli".
CCR a hotarat doar ca, pentru ca un elev sa faca orele de religie, este necesara o cerere a parintilor, asa ca aceia care vor pot face si acum religie.
Nici pana acum religia nu era obligatorie ci numai optionala si cel care vroia se putea retrage, tot printr-o simpla cerere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu ai impresia ca religia din scolo inseamna educatie morala te inseli amarnic. E una dintre cele mai bune decizii ale CCR.

| floryynnel a răspuns:

Pana acum ca sa scapi de ora de religie trebuia doar o cerere, ce mare lucru?
Acum ca trebuie acea cerere ca sa faci ora nu mai e acelasi lucru, nu...vaiii! discrimanare! credinciosi sunt persecutati! nu se poate asa ceva!
Cretini credinciosi... tu chiar crezi ca se schimba ceva? in afara de uni inapti care se vor apuca sa urle ca trebuie' facuta ora de religie obligatoriu nu se schimba nimic. Biserica va ramane cea mai mare industrie. Si stai linistit, ca nu au scos'o din scoli.
Daca tu vrei sa faci ora de religie doar pierzi 5 minute sa scrii ceva...macar atat poti face pentru bunul tau zeu, sa-i arati cat de devotat ii esti tu.(ai de capu' meu...)