| AdiTorrent7 a întrebat:

Mai poate un bun ortodox sa mai voteze cu aceasta coalitie ce a scos Educatia morala din scoli "in afara legii"?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un bun crestin nu se implica in politica, urmandu-l pe Cristos.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu nu am vazut nicaieri "Educatie morala" in programa...

| RandyMarsh a răspuns:

Educatie morala laughing? Poate vrei sa spui indoctrinare religioasa...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare voteaza ce vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Elevii nu sunt obligati sa depuna o cerere daca nu vor sa participe la orele de religie de la scoala, ci, din contra, cei care vor sa frecventeze astfel de cursuri trebuie sa faca solicitare."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Constitutia spune exact invers.
CCR-ul a dat o hotarare impotriva Constitutiei Romaniei numai pentru ca aceasta coalitie din jurul lui Iohannis sa poata lovi in Biserica. Dar nu a fost singura hotarare neconstitutionala pe care a dat-o "Curtea constitutionala" sau mai bine zis "Curtea lui Basescu". Au fost mai multe hotarari neconstitutionale de care in trecut s-au mirat toti cetatenii acestei tari...

| CinevaNou a răspuns (pentru milan9):

Deci era mai constitutional sa ai un "optional" obligatoriu decat un optional ca restul materiilor. interesant...
Oricum nu stiu de ce iti faci griji, parca erau 99. 9999% crestini "ortodoxi" la recensamant, asa ca sigur isi aleg optionalul asta. Altfel cum ar putea sa stie ca sunt calcati de masina din cauza ca nu se roaga?sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Constitutia spune exact invers"... si eu ti-am prezentat cum ar fi fost de bun simt. Sunt multe idiotenii pe care constitutia le considera ca fiind bune.

De bun simt ar fi trebuit sa fie neutralitatea nu religia crestina. De bun simt ar fi fost ca daca vrei sa participi la ora de religie crestina, sa depui o cerere. De bun simt NU este atunci cand esti automat catalogat drept crestin si trebuie sa intocmesti hartii ca sa scapi de acea eticheta pusa in mod abuziv.

Nu te nasti crestin, nu te nasti hindus, nu te nasti musulman. Aceste etichete iti sunt puse dupa un timp (si in 99% din cazuri, fara acordul tau). La fel si in cazul religiei in scoli. Daca vrei sa participi la ora de "religia x", trebuie sa iti pui singur eticheta nu sa ti-o puna altii.

Ba mai mult de atat, problema in Rromania e ca in scoli NU este predata religia. Majoritatea habar n-aveti ce trebuie sa invatati la ora de religie. Majoritatea prin "religie" intelegeti "doar crestinism".

Dupa cum ti-am prezentat mai sus, de bun simt si corect este ca atunci cand tu vrei sa inveti despre "religie" sau "religia X", sa depui o cerere nu sa te eticheteze unii din start drept adept al crestinismului si sa depui o cerere ca sa scapi de acea eticheta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand deranjeaza pe cineva e mult mai simplu sa scrie 4 randuri pentru a-si "rezolva" situatia decat ca profesorul sa-si stranga 500 de cereri in care intampina multe piedici legate de organizare, de sincronizare, de comunicare, etc.
Din acest motiv in tarile civilizate din Europa, in Germania, in Italia, in Spania, etc... este prevazut ceea ce de altfel prevede si Constitutia Romaniei, faptul ca invatamantul religios este garantat si organizat de stat...