| larissxq a întrebat:

Dacă plec în Italia cu avionul și am părinți divorțați și am procura de la tatăl meu, procura trebuie tradusa în italiana? Tin sa menționez ca plecam cu avionul, mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca numai cu declaratia (nu procura) tatalui doar daca pleci cu mama ta biologica.
Daca nu pleci cu ea ai nevoie de declaratie si de la mama si de un insotitor major, acelasi insotitor trebuie indicat in declaratii de ambii parintii.
Declaratiile nu trebuie traduse in limba italiana, aceste sunt necesare doar pentru a iesi din Romania.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie acordul ambilor parinti. Chiar daca sunt divortati.

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie tradusă. Dar nu poti pleca singur, chiar si cu procura. Trebuie sa fii incredintat unui adult.