| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea are 2 cecuri si nu e trecut nici un copil clauza,in cazul in care decedeaza noi mosteniitorii putem intra in posesia baniilor dupa cecuri? sau intra in proprietatea statului, atunci ce ar trebui sa facem sa intram in posesia baniilor dupa cecurii dupa decesul mamei

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu va face o clauza de imputernicire atunci veti intra in posesia banilor in baza certificatului de mostenitor, eliberat de notarul public, dupa ce faceti procedura succesorala.

| MotanAndrei a răspuns:

De exemplu: ca sa intri in posesia cecurilor, dupa moartea mamei tale, trebuie mama ta, cat timp e in viata sa se duca la cec cu tine si sa te puna succesor al cecurilor. Dupa moartea ei, te duci cu actu de succesiune, cecurile si buletinu la C.E.C, si scoti banii.