| Eu37363 a întrebat:

Mama mea are o problema cu ochii si as vrea sa ii fac pensie. Ea are probleme cu ochii … ea s-a operat la un ochi si celalalt ochi nu vede deloc cu el. Ar putea sa aiba însoțitor?

6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

De obicei pentru nevazatori se acordă grad de handicap cu insotitor.

| SuNaM a răspuns:

Nu este cel mai ok sfat de dat, dar hey, se practica. Te duci la doctor, ii dai 500 de lei si ii spui ca vrei sa iti dea o adeverinta ca nu vede cu nici un ochi. Apoi te duci cu ea la comisia de handicap. O sa o intrebe cateva intrebari si avand de la doctor ca nu vede cu nici un ochi nu vor avea ce sa comenteze. Gandeste-te ca, comisia respinge oamenii pe orice chestie cat de marunta ca sa nu dea bani oamenilor. Au spus de un om fara picioare din cauza la diabet ca nu are de ce sa ia pensie de handicap pentru ca se poate misca cu un scaun cu rotile. Pe alt tip care are glaucom ocular degenerativ, l-au respins pentru ca vede cu 50% din capacitate si sa vina cand o avea 30%. Daca nu minti aici, nu ai nici o sansa pentru ca sunt instruite doamnele de acolo sa nu dea aprobare la dosare. Pe langa asta te-ai pricopsit pe toata viata cu vizite regulate din 6 in 6 luni la ei pentru control. Vorba mamei mele:,, De ce cheama la control un om fara picioare din 6 in 6 luni? II cresc saracului om picioarele intre timp?

| Lidia09 a răspuns:

Cum să-i faci tu pensie? Complicat explici. Deci la un ochi s-a operat și cu el vede, iar cu celălalt deloc. Hmm ar putea să aibă însoțitor, dar dacă se descurcă și singurică tot e bine. Dar oricum fii alături de ea că chiar are nevoie, dacă poți să-i fii de ajutor poți să o faci.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Depinde. Dacă are cataractă nu primește pensie pentru că această boală e vindecabilă.

| Eu37363 explică (pentru Cipi1212):

Are gauclon

| Cipi1212 a răspuns (pentru Eu37363):

Daca are glaucom s-ar putea să aibă pensie. Dar pensia e cu însoțitor.