| skyyreaper a întrebat:

Mama mea este abuzata fizic si verbal de fratele meu care are 21 de ani si dupa ceva timp tot vrea sa il dea afara din casa dar pana la urma niciodata nu se intampla. As vrea sa actionez legal impotriva lui si sa incerc sa obtin un ordin de restrictie dar chiar nu stiu cum functioneaza si mi se rupe inima sa o vad pe mama suferind si eu sa nu pot face nimic pentru ca el e fratele mai mare. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa soliciti ordin de protectie, mama ta trebuie sa il solicite si se poate dispune inclusiv evacuarea fratelui tau din locuinta, pe o perioada de maximum 6 luni.

| darrio2007 a răspuns:

Daca mama ta nu face asta, tu in nici un caz. Exista ordin de restrictie in asemenea cazuri.

| CleanHeart a răspuns:

Decat sa acceptati toate astea mai bine sa-l reclame mama ta si sa se mute fratele tau intr-o alta locuinta, sa ajungi sa lovesti un parinte e sub orice critica dar un copil trebuie educat la timp.
Sa nu mai acceptati asa ceva, e un muce si meritati sa traiti intr-un mediu linistit.