| 4l3x4NdRu a întrebat:

Salutare TPU am si eu o problema de ceva timp sunt amenintat de o persoana cum ca si-ar pune fii si sotul sa ma bata am fost plecat ceva timp din tara si acu vreau sa ma intorc problema ii ca daca din amenintari trece la actiuni si as vrea sa stiu daca as putea sa obtin un ordin de restrictie inainte sa se intample ceva sau chiar si dupa si cum il pot obtine

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe poti sa-i faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Abia dupa ce s-a inceput urmarirea penala se poate lua o masura impotriva respectivului, respectiv si restrictia de a se apropia de tine, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART.215.Conţinutul controlului judiciar
  (2) Organul judiciar care a dispus măsura poate impune inculpatului ca, pe timpul controlului judiciar, să respecte una sau mai multe dintre următoarele obligaţii:
  a) să nu depăşească o anumită limită teritorială, fixată de organul judiciar, decât cu încuviinţarea prealabilă a acestuia;
  b) să nu se deplaseze în locuri anume stabilite de organul judiciar sau să se deplaseze doar în locurile stabilite de acesta;
  d) să nu revină în locuinţa familiei, să nu se apropie de persoana vătămată sau de membrii familiei acesteia, de alţi participanţi la comiterea infracţiunii, de martori ori experţi sau de alte persoane anume desemnate de organul judiciar şi să nu comunice cu acestea direct sau indirect, pe nicio cale;
(7) În cazul în care, pe durata măsurii controlului judiciar, inculpatul încalcă, cu rea-credinţă, obligaţiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârşit cu intenţie o nouă infracţiune pentru care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi şi libertăţi, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată, la cererea procurorului ori din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condiţiile prevăzute de lege."

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ordin de restrictie pentru x fiindca te-a amenintat y nu obtii. Eu zic sa nu risti, daca isi manipuleaza baietii prea tare aia te omoara. Eu as zice sa schimbi si continentul, oricum esti plecat din tara, mergi in Canada. Nu ii cred in stare sa treaca oceanul de dragul masii.

| Otto2014 a răspuns:

Te poti duce la politie, si sa le spui totul.

| Carantina321 a răspuns:

Pai du-te la politie. ei pot rezolva problema inainte sa patesti cv. sa nu uiti niciodata viata nu este un joc de noroc.

| Braysto a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa : Verifici sa nu fie o joaca de copii asta ar insemna scuze limbajul dar isi bat joc de tine!
Incaz ca nu este "o joaca" ti-as recomanda sa nu stai in suspans si de fiecare data cand te suna vezi cine este la telefon descarca o aplicatie sau ceva sa ii aflii numarul de telefon in caz ca te suna cu numar necunoscut si daca nu il poti afla iti recomand sa te duci ingraba la politia Romana dupa ce te intorci in tara uite iti dau niste site-uri cum poti face rost de ordin de restrictie in caz de orice doamne fereste!
1.http://www.juridice.ro/......easca.html
2.http://ziarulunirea.ro/......ca-275906/
3.http://www.romanialibera.ro/......lui-253920
Sper ca te-am ajutat mult noroc!
Funda? =)