| eu_3382 a întrebat:

Membri TPU. oare care sunt avantajele ca faci si cl.9 la scoala generala? Dar dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Având în vedere că 10 clase sunt obligatorii, cam tot aia e unde faci a 9-a, sincer. E mai comod, că îţi cunoşti colegii, profii, ştii felul lor de a preda, ştii şcoala, etc. Partea naşpa e că tot trebuie să mergi la liceu, pentru un singur an, dacă nu vrei să ai 12 clase, că de la şcoala generală nu ai nicio calificare (la liceele profesionale poţi avea calificare din clasa a 10-a).

5 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Oameni buni, voua vi se pare avantajos sa faci scoala numai ca sa fie facuta? Ma rog, uitasem ca suntem romani, iar porcaria asta numai la noi se putea intampla. De examen nimeni nu scapa ptc. se da la sfarsitul clasei a 9-a, asa ca...informati-va. E o prostie sa fai 3 ani de liceu, si mai lasati-ma cu faptul ca iti cunosti noii colegi, indiferent ca-i sfarsitul clasei a 8-a sau a 9-a tot trebuie sa-i cunosti, asa ca mai bine taceti decat sa spuneti prostii. Avantaje in noua lege a invatamantului =0

| BelieveinMagic a răspuns:

Avantaje:petreci mai mult timp cu colegii din generala.
dezavantaje: petreci mai putin timp cu colegii de la liceu(cu care probabil vei fi mai mult timp prieten/a ) big grin

| Andr3yCzz a răspuns:

Pai avantaze sunt ca te-ai obisnui deja u profesorii, te cunosc, ii cunosti ...si nah
E mai bine asa happy
Dezavantaje = opusul la ceea ce am zis mai sus happy

| bebytssa_9768 a răspuns:

Avantaje: scapi d examen
dezavantaje: dai o testare din 2 in doi ani

astea sunt valabile pentru copiii care vor intra la anul` in clasa`a 5-a:p

| bebytssa_9768 a răspuns:

Anda...
daca faci a 9-a tot l gimnaziu` nu mai dai nici un examen
intereseaza`te fatawinking

ca dai testari l toate materiile din 2 in 2 aniwinking