| serk a întrebat:

Merg in Paris peste 2 saptamani, sunt minor (17 ani). Pot duce 4 pachete de tigari cu avionu? Daca da, in bagajul de mana sau de cala? Daca nu pot aduce, cum cumpar din Paris? Am auzit de ceva automate de tigari si un card special. Mersi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti duce pana la 10 pachete, unul la tine si restul in cala. Numai bine!

| serk explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca sunt minor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru serk):

Imi cer scuze, uitasem ca minorii nu au voie sa cumpere tigari. In normele privind trecerea granitei cu produse de tutun nu este prevazuta conditia de major ci aceea ca tigarile sa fie pentru uz personal. Ori, neavand voie sa cumperi tigari, nu poti spune ca sunt pentru uz personal. Raspunsul final: in mod legal nu poti duce.