| anonim_4396 a întrebat:

Mergi azi la protest?

Ce te aștepți ca oamenii din stradă să rezolve? O alta lovitură de stat? A treia, in 28 de ani?

De ce sa strigi, ca un partid votat legit de către popor și trimis la putere, să fie dat jos de către o minoritate de tfl-iști în stradă?
Părerea mea este că protestul acesta e profund nedemocratic și încurajat de către forțe oculte străine Romaniei.

Abia aștept ca Marea Neagră sa fie neagra la propriu, din cauza petrolului platformelor ce il expluateaza si romanii tfl-isti să nu mai poată inota în ea. Pedeapsa divina sa fie. Că ei îi susțin pe "investitori".

PS:
-Investitor- este un cuvant folosit de către politicieni și prezentatori tv, ce înlocuiește -afacerist-. Folosit pentru că sună bine la prostime.
Respectivii afaceriști străini nu vin în RO să investească în Romania, vin să investească în afacerile lor. Țara nu cîștigă absolut nimic! Poate că locuri de muncă prost și umilitor platite dar nu și taxe statului. Pentru asta există offshore.

Cum funcționează?
Corporația își deschide firmă de consultanță într-un paradis fiscal unde nu se plătesc taxe, estimează profitul pe un an și semneaza de exemplu, Decathlon, un contract fix pe aceeasi sumă. Și la finalul anului nu platește taxe pentru că în documente profitul este 0. Banii find în firma din paradisul fiscal, adică tot în contul corporației. Asta nu se folosește cand o firma are profil anual de 29.000 euro. Dar cînd profitul este de milioane, merită să plătești degeaba salariile unor angajați ai unei firme de consultanță din acest paradis fiscal.

60 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate si tu, eu sunt neutru, dar da Romania e o colonie, un fel de ba hai sa aruncam gunoiul si unde in Romania e da sclavi aia care muncesc pe nimic si au un predesinte german, ai dreptate multinationalitati astea nu vin ca sa ajuta si faca profit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat da partidul pentru posturi de genul? 50ron?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sunt in partid. Consilier local la primaria Floresti, Cluj.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, deci mananci rahat pentru un pic de ciolan. Era mai demn pentru 50 ron

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tovarășu' consilier psd-ist căruia nu-i place școala, câteva precizări, dacă-mi permiteți

1) "Partidul" pe care-l reprezinți a câștigat alegerile cu votul a doar 17% din populație. Majoritatea covârșitoare de 83% a populației cu drept de vot NU a susținut psd-ul în alegeri. Nu neagă nimeni că astea sunt regulile alegerilor, dar să trompetezi în continuu despre "larga susținere" pe care o are psd-ul in randul poporului este hilar.

2) Câștigarea unor alegeri nu înseamnă că primești mână liberă să faci orice vrei. Înseamnă doar că primești un mandat de a sluji poporul.
Nici chiar cei 17% care au votat psd-ul nu v-au votat pentru a vă oferi puterea absolută, ci pentru că au crezut în promisiunile pe care le-ați făcut.

Până în acest moment, 100% din eforturile psd au fost alocate intereselor personale ale unor infractori, și 0% au fost dedicate intereselor țării. Inclusiv "majorările" de pensii și salarii care nu sunt altceva decât niște pomeni menite să vă mai asigure voturile unor oameni care dintr-un motiv sau altul nu înțeleg ce se petrece, pomeni pentru care vom plăti cu toții un preț extrem de mare.

3) "Partidul" pe care-l reprezenți are o singură competență: furtul din banul public. Dar fiind un partid ambițios, dorește să-și extindă competențele și în domeniul furtului din banul privat.

Reprezinți un "partid" în care singura calitate apreciată a membrilor este obediența absolută și în care pozițiile de vârf sunt ocupate de oameni a căror activitate cerebrală nici măcar nu ar mișca acul unui aparat de măsură.

Pentru toate motivele de mai sus, oamenii a căror activitate cerebrală poate mișca acul vor ieși în stradă diseară.

| syd a răspuns (pentru suntserios):

­da' pe tine cu cate puncte de baiat bun te rasplateste corporatia ca sa nu ai niciodata un argument? numara pana la 10 si respira incet, poate #rezisti sa nu ma faci PSDist, cu toate ca deja va e implantata in creier reactia asta de autoaparare la faptul ca cineva va cere argumente. daca vii cu vorbarie gen johnny123, nu te mai obosi pe degeaba, ca n-o sa citesc. mai puneti mana si informati-va, coporatristilor, ca sunteti penibili de ridicoli.

| suntserios a răspuns (pentru syd):

Si concluzia ca lucrez la corporatie vine din cauza ca?
Poate doar nu vreau sa fiu condus de niste incluti si hoti. Nu trebuie sa lucrezi intr-o corporatie sa observi asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru syd):

Avem un guvern plin de analfabeti si nesimtiti
Avem un parlament a carui majora preocupare este slabirea legilor anticoprutie si nu numai.
Avem un ministru al justitie care face ce are el chef cu procurorii.
Avem un ministru de interne fosta secretara de scoala rurala
Avem o comisie pentru justitie condusa de niste persoane cu diplome de drept luate la fara frecventa sau la facultati dubioase.
Avem un guvern care mareste pensiile doar pentru a mai cumparta voturi,
Avem un guvern care ia 100 milioane de la cercetare si le da la biserica
Avem un guvern incapabil sa faca 3 km, da 3km, aia de la intrarea in B, de autostrada
Avem un guvern condus de o persoana care nici nu stie unde se afla cand tine un discurs.

Mai e nevoie sa continui cu argumentele?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

În afară de abuzul în serviciu care, după propunerea de pe masa CCR, devine mai prost decât înainte, ce altă lege a justiției cunoști? Nu de alta, dar s-au făcut câteva sute de modificări la CP și CPP.
Ministrul ăla al Justiției are dreptul prin Constituție să facă ce vrea el.
După dosarul Microsoft și după ce, alături de Iohannis, i-a ținut în brațe pe ăia de la Ploiești care sunt cercetați penal, nu s-a impus revocarea? (pe lângă toate celelalte)
Carmen Dan a fost secretară în anii '80 am impresia, n-a luat-o de la secretariat la MAI.
Ăia-s votați, ăia sunt în comisie, vrei tu să anulezi votul? Și Gorghiu de ex. are diploma de la Spiru Haret sau tot o privată.
Păi ar trebui scăzute pensiile?laughing) Sau ce propui? Veniturile au crescut în tot sectorul bugetar, indiferent de ce spune Iohannis, PNL, USR, etc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca mai sunt vreo 3 puncte pe care nu le ai contrazis

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

N-am chef să le ating, cu autostrăzile e mult de discutat, dar se construiesc și alea, dacă se deschide tronsonul planificat pentru septembrie, deja se ajung la 50km anul ăsta.
Aia cu Pristina a fost penibilă, n-am ce să zic.

Și acum zi tu, vrei să scadă pensiile că să piardă niște voturi, cum a făcut eroic PDL-ul, când a tăiat toate pensiile și salariile, ca să piardă alegerile?big grin

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și mai zi, te rog, ce părere ai despre asta:
https://www.youtube.com/watch?v=4mab6GvYYdY
https://www.digi24.ro/......iar-969664

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic nimic pana nu se da un verdict. Dar in alte context, declaratia e perfect valabila, ca sunt penali dovediti care ataca justitia

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi Vlad Cosma și soră-sa, adică aia care au făcut încercarea disperată, sunt la fel de penali ca Negulescu și Onea, nu s-a dat o decizie definitivă.
Si legat de pensii, vrei să scadă?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa ramana constante. Sunt prea multi pensionari raportat la numarul de salariati.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și pensionarii n-au fost salariați la rândul lor?big grin

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

2) Câștigarea alegerilor parlamentare îți dă dreptul să faci orice vrei în limita Constituției.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câștigarea alegerilor parlamentare nu-ți dă dreptul să-ți subordonezi politic justiția (vezi principiul separației puterilor în stat, temelia democrației), nici să modifici legi în interese personale, și nici să sabotezi economia și acordurile internaționale pe care România și le-a asumat.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Prin ceva ce era deja în Constituție din 2001, adică că Ministrul Justiției are dreptul să revoce procurorii șefi, devine justiția subordonată politic?
''sabotarea economiei' rolling on the floor

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci atunci când un partid votat de 3 milioane de români forțează un președinte votat de 6 milioane de români să revoce din funcție un procuror șef incomod (considerat de către toți partenerii externi ca fiind exponentul luptei anticorupție din România), nu ți pare că scopul este subordonarea justiției.

Atunci când principala ocupație timp de aproape doi ani a unui partid de guvernământ este să modifice legile justiției și codul penal pentru a șterge infracțiuni, a reduce pedepse și a limita capacitatea justiției de a trage la răspundere infractorii, nu ți se pare că scopul este subordonarea justiției.

Nu-nu, este democrația psd în toată splendoarea ei.

Știi că există un grup de oameni numit "flat earthers". Sunt oameni care, chiar și în secolul XXI, continuă să creadă că pământul este plat. Indiferent câte milioane de dovezi indiscutabile li se prezintă, aceștia refuză să accepte forma sferică a pământului. Chiar dacă ai duce un astfel de personaj pe Stația Spațială Internațională să vadă cu ochii lui forma Pământului, ar găsi în continuare motive să nege.

Într-o situație similară se află și suporterii psd-ului. Indiferent câte volume s-ar putea scrie despre ticăloșiile psd-ului, indiferent cât de evidente și de enorme ar fi, ei vor continua să susțină că acestea nu există.

Am avut de-a face cu suficienți reprezentanți ai ambelor categorii ca să-mi dau seama când discuția nu are niciun sens.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Păi și Ponta a fost votat de 5 milioane de români, care-i faza?
În SUA, Trump nici măcar n-a câștigat votul popular și e președinte, care-i faza, nici democrația lor nu e bună?
Nu un partid l-a forțat pe Președinte, ci Curtea Constituționala a decis că Președintele, după cum prevede Constituția, nu se poate opune la o astfel de decizie a Ministrului Justiției. Probabil ți-a băgat Rareș Bogdan din astea în cap...

Mie-mi pare că ai o foarte proastă capacitate de a înțelege lucrurile, dar ți-a fost băgat în cap, continuu, în ultimii 2 ani, că ești tânăr, frumos, liber și poti face ce vrei tu, iar ceilalți sunt bătrâni, proști și urâți și te pi ș i pe ei.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Curtea Constituțională condusă de Valer Dorneanu, cel cu două mandate de parlamentar psd? Același Valer Dorneanu care a decis ca CCR să nu mai participe la discuțiile cu Comisia Europeană, dar în schimb s-a dus la conferință la Moscova?

Ok, ai grijă să nu cazi de pe marginea pământului când într-un final vei fi forțat să realizezi ce ticăloși ai susținut și să fugi din țară unde vezi cu ochii.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Și înainte de Dorneanu, a fost Zegrean, fost parlamentar FSN și PD.
Dacă așa e Constituția, 6 numiți de Parlament, 3 de Președinte, cine vrei să conducă CCR? Tu?
Cât timp susții că nu mai există DNA fără Kovesi, pari prins în alte vremuri...

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am susținut că nu există DNA fără Kovesi. Susțin că practica de a elimina procurori incomozi la comandă politică nu este nici pe departe o practică democratică și este un simptom grav al controlului politic al justiției.

Cât despre care dintre noi este prins "în alte vremuri", cred că nici nu mai are rost să discutăm.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Păi Constituția a făcut-o Dragnea?
Dacă acolo scrie clar că procurorii sunt sub autoritatea MJ.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Cu mult, cu mult...laughing)
Ho, că asta a devenit clișeu, ulei și zahăr, o citesc zilnic, ceva nou?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de pildă aș vrea să dispară alea speciale. Restul, să crească în concordanță cu sporul de venit la bugetul de asigurări sociale și pensii. Și dacă se vor elimina pensiile speciale, chiar s-ar putea să crească și bugetul pentru pensionarii care au muncit cinstit, nu doar au dat cu prezența prin parlament un mandat sau mai multe.

| RAY a răspuns (pentru johnnny123):

1) "Partidul" pe care-l reprezinți a câștigat alegerile cu votul a doar 17% din populație. Majoritatea covârșitoare de 83% a populației cu drept de vot NU a susținut psd-ul în alegeri. Nu neagă nimeni că astea sunt regulile alegerilor, dar să trompetezi în continuu despre "larga susținere" pe care o are psd-ul in randul poporului este hilar.

dar nici alte partide nu a susținut, asa ca aia au castigat care sau prezentar la vot, nu conteaza cati sau dus vot si pe cine au votat ei

peste 2 ani puteti iar sa votati, nu uita ca din 2004-2012 =dreapta si din 2013-2016
daca asa bine ne mergea de ce nu am votat dreapta, ala care a pus intrebarea are dreptate

| RAY a răspuns (pentru johnnny123):

Deci atunci când un partid votat de 3 milioane de români forțează un președinte votat de 6 milioane de români să revoce din funcție un procuror șef incomod (considerat de către toți partenerii externi ca fiind exponentul luptei anticorupție din România), nu ți pare că scopul este subordonarea justiției.

ce importanta are una cu alta, cati au mers au votat majoritatea psd si ca ati ales pe mutul ala nu e o mandrie bre, e o rusine bre, ca sunteti vazuti ca niste paduchi, tiganii in Germania bre si voi puneti un neamt ca presedinte bre care e sclavul lui merkel

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu conteaza numarul votantior, conteaza ca este legit la putere. In politica nu isi are locul etica si moralitatea.

Partenerii externi? Adica aceea ce permit inlocuirea propriilor cetateni cu imigranti africani si arabi, doar pentru ca sunt mana de lucru ieftina? Acei parteneri?
Pe surse am aflat ca luptatoarea asta are si cetatenie americana. Trebuie cumva sa isi arate teroristii astia mondiali, recunostinta pentru o sefa ce ii santaja pe politicieni cu dosare. Cum Dragnea vota o lege pentru redevente, cum i se deschidea dosarul, cum uita, dosarul era iarasi inchis. Si nu doar Dragnea este victima DNA-ului corupt. Toti politicieni ce nu isi vand tara pe 1 leu dar se asteapta la o suma mai mare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce luptatoare?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Kovesi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E na a facut si ea parte din teatru din circ

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar ce ar fi sa iei tu o m*&e ca sa nu mai debitezi timpenii? Mai mult de atit nici nu meriti sa imi bat capul a iti raspunde.

| minrest a răspuns:

Cine te-a mintit ca vrea cineva sa schimbe guvernul, si-a batut joc de simplitatea ta. Guvernul va fi dat de PSD cel putin pana la urmatoarele alegeri parlamentare regulate. Toate concesiunile de exploatare au fost date de PSD, dealtfel PSD a guvernat aproape toata perioada de 28 de ani, de la revolutie pana acum.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Iohannis m-a mințit cu subiect și predicat...USR, PNL, Cioloș...toți cu subiect și predicat.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-or fi mintit, nu zic; eu am spus cu totul altceva, si anume ca PSD va guverna cel putin pana la urmatoarele alegeri parlamentare, cele din 2021. Ce treaba au Iohanis, Ciolos, USR aici? Guverneaza pentru ca au castigat alegerile, nu pentru ca vor adversarii lor politici.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

De guvernat, știu și eu că va guverna, dar că nu se încearcă schimbarea guvernului e o minciună.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca stim numai noi doi ca PSD va guverna pana in 2021? Nu se poate incerca schimbarea guvernului. Nu exista scenariu plauzibil in care sa faca guvernul alt partid. Orice om cat de cat informat stie asta, deci stiu Dragnea, Barnea, Orban si Iohannis.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie ieșit în primul rand deoarece nu putem accepta jandarmi plătiți din bani publici sa ne atace sa ne lovească doar pentru ca vor ei și cei ce le dau ordine. Asta ar însemna să acceptam dictatura

| Dalmore a răspuns:

,,Părerea mea este că protestul acesta e profund nedemocratic și încurajat de către forțe oculte străine Romaniei.'' rolling on the floor
Esti nul.

| Yurisa a răspuns:

Eu nu merg ca e departe de unde stau
Plus ca un protest pasnic nu rezolva nimic, trebuie aduse molotoavele sau ceva de genul

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Ca să ce?
Dacă strada ar da jos un guvern ales prin vot democratic, aș proceda exact ca Didi Sfiosu din romanul lui Dinu Săraru, aș lua democrația și aș înmormânta-o. big grin

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Exprimare ARTICOLUL 30
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.

(3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.

(4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.

(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masă obligaţia de a face publică sursa finanţării.

(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.

Lumea are dreptul la protest, majoritatea care au votat nici nu se asteptau sa se ajunga aici pentru ca toti care sunt la putere sunt niste demagogi laughing (mai departe in Constitutie spune ca sunt interzise manifestarile violente of )

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Eu mă refeream la ''revoluția'' pe care o anunță Mălin Bot și cu prietenii lui, planurile de invadare a guvernului, etc și la tâmpenia ta cu cocktailuri Molotov
Dreptul la liberă exprimare nu le permite să facă ce, mai mult ca sigur, vor face. Adică să scandeze, toată seara, înjurături la adresa guvernului.
Din partea mea, să protesteze zilnic, am motive de râs. laughing Sau să alterneze, o zi se protestează împotriva statului paralel, o zi împotriva guvernului, așa ar fi ideal. laughing

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

Un protest violent nu rezolva nimic. Ce rost are sa arunci coctailuri Molotov? Iti lasa carcasa goala a guvernului, ca sa te plimbi prin ea cat vrei, si peste cateva zile iti trimite citatie. Pentru tentativa de incendiere ai de servit ceva timp, nu gluma. Pe 18 februarie 1990 s-au incapatanat sa ramana in cladirea guvernului vreo 300 de insi, desi puteau sa plece acasa. Au stat inchisi vreo trei luni numai pana la proces. Cladirea fusese ocupata cu forta- numai parterul si etajul unu, caci mai sus nu duc scari. Numai lifturi.

| Wehrmacht a răspuns (pentru minrest):

Da...dar aia erau mai prosti.Astia s-au manifestat violent, au scapat de aia violenti ca fiind platiti de Dragnea si au si motiv de violenta impotriva jandarmilor ca de ce au dat in ei cu gaze.Si propaganda continua : la Realitatea TV se spunea ca s-a dat cu clor si arseniu in piata Victoriei.Nu stiu pe unde am mai auzit si de gaze neurotoxice.Nu inteleg cum pot unii sa creada propaganda asta idioata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cât mai multe protestelaughing, să râdem cât mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna ca partidul sa aiba grija de tine...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ți-a răspuns syd și pentru mine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da, corporatii sunt de ca.cat. Nu isi castiga sute de mii de romani bani muncind acolo, aia vin doar sa fure bogatiile noastre, vin sa ne distruga autostrazile, vin sa ne ia abonamentele la spitalele private decente. Niste tampenii corporatiile

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pentru asta se protestează diseară?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mi ai zis ca mi-a dat syd ala raspunsul. el s-a scremut sa imi zic cum sunt naspa corportatiile. Si na, i am dat dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Atunci las-o doar p-asta ''da' pe tine cu cate puncte de baiat bun te rasplateste corporatia ca sa nu ai niciodata un argument? numara pana la 10 si respira incet, poate #rezisti sa nu ma faci PSDist, cu toate ca deja va e implantata in creier reactia asta de autoaparare la faptul ca cineva va cere argumente.''

| Peridava a răspuns:

Nu era indicat sa treci nitel pe la scoala inainte de a scrie ceva? Asta, vorbind de gramatica. Pentru ca nici cu logica nu stai bine. Te contrazici de la un capat la altul.

| anonim_4396 explică (pentru Peridava):

Nu-mi place la scoala.

| Peridava a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede! Daca te duceai la scoala, nu te mai bagai in mocirla de politica. Unde nu e minte...

| Jannah a răspuns:

Mi se rupe si de tara si de voi, eu o duc foarte bine. Iti garantez eu ca daca inveti carte e imposibil sa nu o duci perfect in Romania.