| dot4line a întrebat:

Buna tuturor,

Ieri am pierdut niste bani (3000. 00usd), la indemnul unora, de pe un grup de whatsapp "btc250". Schema lor e sa convinga cat mai multi sa investeasca sume de la 3000-5000 usd in investitii, pe caderea crypto BTC/ETH, in plasamente de 60secunde. Conform schemei lor" castigatoare" trebuia sa plasez niste bani: Sa incep de la 100 de dolari. Daca pierd, plasez 300, daca si acesta este pierdut, plasez, 600... si tot asa pana am pierdut toti banii. Ideea e ca, ei se dau mari maestri in consultanta financiara pe crypto. Cum fac sa formulez o plangere impotriva lor, tinand cont ca nu stiu nicio persoana cu vreun nume real pe grupul de whatsapp/site web, iar firma cred ca e inregistrata intr-un paradis fiscal... Voi ce ati face? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa-ti recuperezi banii, o poti considera taxa pe prostie si invatatura de minte.

| johnnny123 a răspuns:

Si ce vrei sa scrii in plangere? Oricine va citi plangerea aia (daca o va citi cineva) se va scarpina in cap si se va intreba cum poate un om sa fie atat de credul.

1. Nu ai stiut ca orice forma de investitie implica un risc, iar orice investitie care promite rezultate garantate este in mod evident o escrocherie

2. Nu ai stiut ca dintre toate formele de investitii, investitia in crypto este cea mai riscanta

3. Ai incredintat investitia unor straini dubiosi despre care nu stii absolut nimic si pe care nu-i mai poti gasi.

4. Nici macar nu ai de unde sa stii daca banii tai chiar au fost investiti, sau au intrat direct in contul lor si au ramas acolo

5. Ai pierdut bani de 2-3-4 ori la rand si nu te-ai oprit

Ai fi avut sanse mai mari sa faci profit daca aruncai banii de pe un pod si asteptai sa ti-i aduca vantul inapoi.

Imi pare sincer rau ca te-a costat atat de mult lectia asta. Puteai sa o inveti si pe 30 de euro.

| Mirel4412 a răspuns:

Cat timp mai dureaza sa isi dea seama oamenii ca nu poti sa faci bani cu caruta de pe o zi pe alta. Spune la revedere la bani, nu-i mai vezi