| andrei28743 a întrebat:

Merita sa dau pe cineva in tribunal pentru 1000lei? Am si acte sa demonstrez.Ce parere aveti, eu sunt sigur ca pot castiga?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Considera aceea suma ca T P.
Timpul, nervii sibanii cheltuiti pentru o ipotetica recuperare ai acelor bani (peste cativa ani) te ar costa mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca mai esti dispus sa mai pierzi inca 5000-10000 ca sa deschizi proces, sa platesti avocat si sa te judeci.
Ca de nu are omul ala banii, i se vor esalona si obliga sa-ti plateasca in 3-4 ani, cate 50-100 pe luna, sau cat are.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa iei in consideratie faptul ca, daca esti SIGUR ca, castigi, atunci o sa ii poti imputa si cheltuieli de judecata

TOTUSI, ce acte ai sa demonstrezi?!? in rrrominica hartiile facute de mana si semnate sunt frectie la picior de lemn, si daca doar asa ceva atunci judecata e ca si cum ai da cu banul (sanse fifty-fifty), poate, poate daca ai martori (dar ai zis ca ai acte), insa si martorii sunt de rahat, ca marturie mincinoasa e un mit in tara asta (trebuie dovedita NEGRU PE ALB), asa ca martorii pot fi mituiti, insa mai ales, trebuie sa ii platesti sa se deranjeze si sa le platesti drumul la sala de judecata (daca nu locuiesti in acelasi orasi cu sala de judecata), iar daca iti sunt familie apropiata/prieteni nu sunt credibili

acte reale ar fi un contract de imprumut CU termen clar de returnare si care sa fie deja depasit SI MAI ALES INREGISTRAT LA NOTAR... iar la o mie de lei, ma indoiesc de mi se indoaie ca ai mai dat 100+ lei (peste 10% din suma imprumutata) ca sa inregistrezi asa o hartie la notar

| Yurisa a răspuns:

Nu iti stim situatia, deci habar nu avem daca poti castiga sau nu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cât timp pierzi pe la tribunal, apoi bani pierduți... Nu cred că merită. Eventual să ceri ca pers reclamată să suporte el cheltuielile de judecată. E cam frecție la picior de lemn.

| TristanTzara a răspuns:

Depinde, cel mai bine e să vorbești cu un avocat. Dacă chiar poți câștiga cu siguranță poți impune și cheltuielile de judecată. Deși e important să iei în considerare și resursele persoanei respective căci dacă își permite să angajeze o armată de avocați și să ducă lupta asta ani de zile, nu contează prea mult cât de bună edovada ta.

| christine99 a răspuns:

Poti de asemenea sa incerci sa ajungi la o intelegere cu persoana respectiva pe cale amiabila.