| Allexx0602 a întrebat:

Mi-a fost suspendat permisul pe 90 de zile, am fost plecat 2luni si acum as vrea sa stiu daca pot sa mai dau examenul de redobandire, mai am o luna de așteptat.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca nu se mai poate. Trebuia sa mergi inainte de a implini 30 de zile de la suspendare la test si daca ai fi reusit il primeai dupa 30 de zile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa sustii testul de legislatie doar daca te incadrezi in situatiile prevazute de legislatia rutiera, conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b)când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie."

| Allexx0602 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am mai avut permisul suspendat pana acum, nici puncte de penalizare nu am avut, pentru viteza mi-a fost reținut in localitate

| Ioandelasal a răspuns (pentru Allexx0602):

Atunci vei merge pentru restituirea permisului de conducere dupa implinirea termenului de suspendare a dreptului de a conduce si nu trebuie sa sustii testul.

| Allexx0602 explică (pentru Ioandelasal):

O ultima întrebare, as putea sa il dau sa il iau mai repede sau trebuie sa astept?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Allexx0602):

Ti-am spus ca nu se mai poate. Trebuia sa mergi inainte de a implini 30 de zile de la suspendare la test si daca ai fi reusit il primeai dupa 30 de zile.