| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Mi-a lovit cineva gardul unei proprietati cu masina si nu recunoaste.
Eu am dovada video. Fapta s-a petrecut pe 18 septembrie, astazi am descoperit.
In cat timp sunt obligat sa anunt politia?
Fiind vorba de un eveniment rutier.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Este accident rutier. Acest lucru se rezolva de catre politie, care decide daca este contraventie sau infractiune.
Neraportarea evenimentului de catre sofer este infractiune.
Repararea masinii accidentate in fata sau spate se face doar cu dovada de la politie, altfel este infractiune pentru cel ce face reparatia.
Oricine ia la cunostinta de o infractiune este obligat sa sesizeze organele in drept. Aici politia. Altfel poate fi tras la raspundere pentru tainuire.
In rest, pagubele - daca nu vrea sa ti le plateasca pe cale amiabila -, trebuie sa deschizi actiune civila in instanta.
Orice proba care serveste cazului este valabila.
Ceea ce sustine sierra1 sunt cazuri diferite. Da, se poate cere o expertiza pentru a se dovedi ca inregistrarea nu este falsa.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici un accident rutier, este vorba de distrugere, daca ti-a produs pagube la gard.
Daca tu cunosti soferul poti vorbi cu el sa te despagubeasca pentru distrugere.
Daca nu rezolvi asa poti face plangere penala, in termen de maximum 3 luni de la data faptei.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Ioandelasal):

A produs pagube conducand, deci este accident auto, cel putin pentru el.
Trebuia sa declare la politie evenimentul, in primul rand pentru a justifica daunele lui, si a autoriza reparatia acestora.
Normal ar trebui sa ma despagubeasca RCA-ul lui, daca are.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Ioandelasal):

Https://imgur.com/a/Hl71LOu
I s-a retinut permisul pentru 30 de zile, si am primit toate documentele pentru a deschide dosar de dauna.
Poate in alte parti, politia nu are chef de treaba.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa faci reclamatie cu dovada inregistrata pe camera si politia se va ocupa de el, chit ca mergi in instanta daca e nevoie nai de pierdut nimic

| NoTurbinaNoGood explică (pentru mgtow):

Am făcut o sesizare cu privire la evenimentul rutier, la care am atașat poze și cd cu înregistrările.

| sierra1 a răspuns:

1 "dovada" ta nu valorează nimic dacă dispozitivul nu e omologat și instalat de o firmă autorizată

2 nu ești obligat să anunți pe nimeni că ți-a indoit cineva gardul

3 nici eveniment rutier nu e

4 numai bine!

| NoTurbinaNoGood explică (pentru sierra1):

Mai bine taceai, mestere.
Orice paguba creata prin conducerea unui autovehicul este eveniment rutier, si e nevoie de amiabila sau constatare la politie + autorizatie de reparatie.
Reparatia unui autoturism fara autorizatie emisa de politie sau de asigurari, este infractiune.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Reparatia unui autoturism fara autorizatie..." - corect!

dar nu de asta era vorba!
sau și mașina și gardul sunt ale tale? - mai bine spuneai asta, maestre!

| Sure14 a răspuns (pentru sierra1):

O sa raspund si aici pentru ca este incorect ce ai spus, iar apoi voi raspunde intrebarii.

Proba este admisibila sub conditiile codului de procedura civila. Nu stiu exact de unde vine problema impamantenita si transmisa de mass media cu omologarea, dar tind sa cred ca are legatura cu faptul ca nu poti aplica sanctiuni contraventionale in lipsa agentului constatator. Aici nu este cazul.

Tu teoretic poti sa faci plangere la politie in 3 luni de la data la care ai aflat despre eveniment. Insa iti vor clasa plangerea pentru ca nu e infractiune. Ca sa fie infractiune trebuie dovedita intentia directa sau indirecta de a intra in gardul tau si a-l distruge.
In schimb, te poti adresa instantei civile cu o cerere fundamentata pe raspunderea civila delictuala in termen de 3 ani de la producerea prejudiciului. Astfel, te vei adresa cel mai probabil judecatoriei (pentru ca obiectul cererii-adica reparatia pe care o ceri pentru un gard nu e mai mare de 200.000 de lei). Te vei adresa, teritorial, dupa cum urmeaza: la judecatoria din circumscriptia unde isi are domiciliul/resedinta cel ce a provocat prejudiciul, iar, DACA faci dovada ca nu ai putut afla, la judecatoria din circumscriptia unde ai tu domiciliul. Totusi, e o varianta de competenta alternativa - locul unde s-a produs fapta ilicita.
Va trebui sa dovedesti urmatoarele lucruri: fapta ilicita, prejudiciul, vinovatia celui ce a produs prejudiciul si legatura de cauzalitate intre prejudiciu si fapta ilicita.
Ca probe poti folosi orice mijloc de proba, inclusiv martori, inclusiv inregistrarea.
Cel mai bine e sa te adresezi unui avocat ca poate iti invoca individul exceptii si nu stii ce sa faci sau iti cere expertiza filmarii. Plus ca mai sunt alte aspecte pe care un avocat le poate stapani mai bine decat o persoana fara legaturi cu juridicul.
Succes

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Sure14):

Multumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești obligat.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Ti-am raspuns la mesaj si am trimis apoi si felicitare. Oare nu le primesti?

| Sophieka a răspuns:

Ti-am raspuns din nou dar se pare ca nu primesti mesajele. Eu nu am trimis emoticoane in mesajul anterior, nu stiu ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să actionezi imediat si sa afli unde sta cel care ti-a lovit gardul. Daca el isi repara masina foarte repede nu vei mai avea dovezi.Ar trebui gasită repede masina avariată si facute poze ca sa le ai la dosar.Cu plangere la politie dureaza si el isi repara imediat masina si cand ajunge politia la el va spune ca nu a fost implicat in nici un accident.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai unele indicatii gresite. Nu poate face poze masinii avariate decat la locul faptei.
Daca da telefon la politie, aceasta trebuie sa ia masuri imediate de verificare a masinii.
Repararea masinii fara autorizare si in ascuns este infractiune.