| Slenderbau a întrebat:

Pe ce durata de timp se plateste asigurarea majorata la un autoturism cu eveniment rutier?

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

In urma ceva ani a fost 2 ani, acuma cu noul sistem probabil dupa urmatoarea asigurare. O varianta daca nu sunt pagube mari pana in 700-800lei sa o dai la pace ii platesti reparatiile. Daca iti adauga vreun "bonus malus" te arde in sensul de poti plati pana la 200% RCA-ul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula platesti mai mult data urmatoare cand faci asigurarea.

| 0rlando a răspuns:

Teoretic se calculează în raport cu cuantumul daunelor produse de tine.
Dacă îndoi o aripă, probabil doar te trece pe clasa 0, dar dacă să zicem... trosnești un Ferrari, probabil o să ajungi la maxim pe malus. Așa ar fi corect.
Eu zic să ai grijă, eu cu bonus 6, plătesc 1000 de lei cel mai ieftin RCA și când mă gândesc că anul ăsta îmi iau alta și se resetează clasa, mă apucă groaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania inca nu este implementat corect acest sistem de bonus malus, deci e posibil sa nu platesti nimic in plus