| AnonimMareMareMare a întrebat:

Mi-am comandat pentru auto-aparare un spray din acela paralizant si o rozetă, am voie sa le tin pe amandoua dupa mine?
Si in caz de nevoie, unde este indicat sa lovesc cu rozeta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie, dar nu ai voie in anumite locuri si la anumite evenimente si nici sa le folosesti fara drept (sa nu fii in legitima aparare), fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Simpatic a răspuns:

Nici una nici alta nu ai voie sa le detii, din buna stiinta iti zic ca atat sprayul cat si rozeta (o sa te miri) sunt considerate arme albe, cu aceste sprayuri se pot comite o multime de infractiuni printre care si talharie.
Deci la o perchezitie nimeni nu te va crede ca tu folosesti sprayul pentru autoaparare, autoapararea adevarata in Romania este doar fuga, in rest desi avem lege care reglementeaza legitima aparare, ea lipseste cu desavarsire, nu e ca in SUA ai incalcat dreptul de proprietate (ai sarit gardul la cineva in curte de ex.) te poate impusca mortal.
La noi cand intra hotul in casa trebuie sa-l inviti frumos sa iasa... tara de rahat legi cu miros specific!

| edit28 a răspuns:

Rozeta e considerata alba arma si risti inchisoare chiar daca o folosesti pentru autoaparare.
Spray-ul e de ajuns.