| para001 a întrebat:

daca am o rozeta box cu mine (rozeta fiind ilegala), ma ataca unu iar eu il rup cu bataia tot pe mine ma ia garda(eu folosind rozeta in scop de auto-aparare)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asta-i cu totul altceva, uitasem de infractiunea de port fara drept, prevazuta de L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
O sa ai 2 infractiuni savarsite, respectiv concurs de infractiuni.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu "te ia garda" doar ca te poti face cu un dosar penal, cel putin pentru lovire si alte violente (art.180 Cod penal) sau si mai grav (vatamare corporala, art.181 Cod penal), daca are peste 20 zile de ingrijire medicala. Daca te-a atacat ai fost in legitima aparare dar nu trebuie sa depasesti limitele legitimei aparari, l-ai lovit o data si el nu mai riposteaza trebuie sa incetezi si tu. Numai bine!

| para001 explică (pentru Ioandelasal):

Daca unu ma ataca si eu ripostez cu rozeta, cand vine garda nu ma 'bate la cap' de rozeta si dc o am?

| Ioandelasal a răspuns (pentru para001):

Asta-i cu totul altceva, uitasem de infractiunea de port fara drept, prevazuta de L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
O sa ai 2 infractiuni savarsite, respectiv concurs de infractiuni.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din victimă ajungi făptuitor, pentru că "il rupi cu bataia", are peste 20 de zile de îngrijiri medicale, etc.
Răspunzi penal, nu mai poate fi vorba de legitimă apărare, porți o armă albă (vezi regimul armelor și munițiilor, nr. 295/2004), circumstanțe agravante, formă continuată, etc.
Deci... stai cuminte și nu te mai da "șmecheraș de cartier".
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| para001 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu prietene nu ma dau smc de cartier, dar prin unele zone e nasol si chiar iti trebuie ceva de genu

| Legiuitoarea a răspuns (pentru para001):

Bună.
Sfat: evită zonele rău famate. Paza bună trece primejdia rea.
Pa, pa.

| fulgerul a răspuns:

Dar daca totusi il poti rupe in bataie, de ce ai nevoie de box? Vezi ca granitele legitimei aparari sunt destul de subtiri.Nu prea stie nimeni unde incepe si unde se termina legitima aparare.Fi prudent si lasa acasa armele albe.Un barbat adevarat, o face parte in parte, totusi negocierea unui conflict, este o arta de care trebuie sa te folosesti.

| para001 explică (pentru fulgerul):

Si daca ala e cat malu si eu cat scobitoarea, n.am voie sa folosesc o rozeta si sa fie in legitima aparare?