| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul acum ceva timp, aproape de un an, am carte de identitate provizorie, nu-mi pot face un act nou de identitate pe motiv că nu s-a dat legea de schimbare de contract. Ce ar trebui să fac? Am vrut să îmi fac card și nu pot să îmi fac, nu este acceptata tâmpenia asta de carte provizorie mai este scris și de mâna. Cartea asta de identitate provizorie nu o acceptă nimeni. Aveți idee când se da legea de schimbare de contract?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "legea de schimbare de contract". In orice caz, conform Ordonantei militare nr.3/2020, s-a prelungit valabilitatea unui act care expira acum pana la implinirea unui termen de 90 de zile de la incetarea starii de urgenta, citez:
"ART. 12
  (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgenţă, eliberate de autorităţile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgenţă."
Asa fiind CI provizorie este valabila si trebuie acceptata de toti.

| oz_1736 a răspuns:

Nu stiu despre ce lege spui, cumnatu meu si-a facut buletin acum 2 saptamani. Anul asta sunt alegeri. Du-te cu 10/15 zile inainte de alegeri si ti-l face sigur, fiindca nu poti vota