| alondrakiss a întrebat:

Mi-au spus de la agenția care m-au angajat că mi-au suspendat contractul din a doua zi in care nu m-am prezentat.E posibil sa nu-ți scrie absolut nimic doar simplul fapt că te-ai concediat.Va multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce contract ai incheiat cu acea agentie (CIM, contract civil, etc).
In orice caz suspendarea contractului nu constituie concediere, ci doar o incetare temporara a efectelor contractului.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Am incheiat un contract de munca temporara.Va multumesc!

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Am incheiat un contract de munca temporara.
Mai am drepturi salariale pentru cat am lucrat? Va multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Daca CIM a fost pe perioada determinata si a ajuns la scadenta atunci insemna ca obligatia ta s-a terminat la data scadentei.
Daca nu a auns la scadenta CIM iti poate fi desfacut disciplinar, pe motiv de absente nemotivate.
In ambele cazuri este obligatoriu ca angajatorul sa te plateasca pentru timpul lucrat.
Daca nu te plateste il poti reclama la ITM si sa-l dai in judecata.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns.

| minrest a răspuns:

Dar mie nu mi-a venit un om la munca, frate, un nou angajat. Ma bazam pe el si nu a venit fara sa-mi spuna nimic inainte, nici chiar in dimineata aia, fara absolut nimic! E posibil asa ceva?

| minrest a răspuns:

Da, ce e drept, normal se da si un sut in fund simultan cu concedierea, pentru asa ceva, dar tu ai fost baiat istet si nu te-ai dus la firma, asa ca de sut ai scapat.

| BroascaCuElice a răspuns:

Probabil o sa iti scrie faptul ca desfacerea contractului de munca a fost una din motiv disciplinar