| doreal a întrebat:

Mi s-a furat un card si mi s-au cheltuit de pe el in jur de 50 de euro, inainte sa aflu si sa il blochez. Sa depun sau nu plangere? Sunt in dubii. Ce poate pati inculpatul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 250. Efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos
(1) Efectuarea unei operaţiuni de retragere de numerar, încărcare sau descărcare a unui instrument de monedă electronică ori de transfer de fonduri, valoare monetară sau monedă virtuală, prin utilizarea, fără consimţământul titularului, a unui instrument de plată fără numerar sau a datelor de identificare care permit utilizarea acestuia, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."
Poti sa depui plangere penala, dar nu stiu daca se va rezolva ceva, este greu sa gaseasca faptasul iar suma este mica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il cunosti pe cel care ti a folosit cardul? Sau de ce esti in dubii daca sa depui plîngere sau nu, este un hoț si va platii ce poate pătii inculpatul? putină inchisoare.

| relian a răspuns:

Mergi asa fara sa mai faci plangere,asta daca stii cine a fost si ai dovezi.
Schimba setarile la cont,baga avertizare la o suma mica, de fiecare data cand cineva trage cu cardul si depaseste suma setata de tine, automat iti trimite mesaj pe telefon.

Daca stii cine este si poti si dovedi, atunci politia il poate ridica pe individ, o sa aiba probleme, poate chiar mari.

| mi25 a răspuns:

Daca stii cine a cheltuit banii, dat pe mana politiei.

| NunuNini a răspuns:

Daca intrebi ce poate pati inculpatul, e clar ca stii cine a facut-o. Si ai cam vrea sa nu pateasca nimic.
De ce nu iti protejezi cardul cu un PIN? E comod contactless, dar iata ca e si riscant.