| Daniel9988 a întrebat:

Mi s-a intamplat ca la ultimul zbor cu avionul scanerul prin care treceam pentru detectare de metale tot inregistra ceva.Nu aveam nimic de metal pe mine. Ceas,curea,chei, am scos tot.Si au ajuns aia sa m-a dezbrace cap coada,jacheta jos,camasa jos,pantalonii jos,am ramas ca la plaja.Mi-au dus hainele la verificat,unde o tipa agita un bat in jurul meu(presupun ca era tot un detector). Asta a durat jumatate de ora,ca in final sa pierd avionul celalalt de legatura(Iasi-Viena-Paris).Si am stat o noapte intreaga in aeroport dormind pe o canapea in sala de asteptare.Cei de la aeroport nu mi-au dat alt bilet, a trebuit sa iau unul pentru a 4-a zi,am stat la hotel atunci. Daca i-as da in judecata, ei ar fi nevoiti sa plateasca despagubiri? M-au tinut 5 zile in Viena!

11 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

1. Cu ce firma ai zburat?, de curiozitate
2. Ai vorbit cu aia de la care ai luat bilet? Eu stiu cand un client isi pierde avionul din pricina unor chestii de genul nu ca a intarziat la aeroport ei suny obligati sa ti dea hotel, urm avion moca, sau macar mancare.
3. daca nu merge 2 ul i ai putea da in judecata dar va dura ceva procesul

| Daniel9988 explică (pentru alex495):

1.Am zburat cu MyAustian Airline.
2.Eu au zis ca nu ii priveste pe ei, devreme ce zborul de legatura nu apartinea firmei lor(Celalalt zbor era de la AirFrance)
3.Ma tem ca va dura, nu am timp sa stau prin tribunale cu austrieci.

| 393Dan a răspuns:

Asa companii mari cred ca-s date in judecata in fiecare zi. Probabil au cei mai buni avocati si nu cred ca ai sa scoti mult din ei. In cel mai bun caz iti vor oferi un bilet gratis incotro vrei pe ce data vrei.

| tehno125482 a răspuns (pentru 393Dan):

Si daca el are argumente bune!
daca vrei un exemplu de om care a castigat o lupta cu o mare corporatie citeste asta:
http://tvhappy.ro/......27568.html

| Daniel9988 explică (pentru 393Dan):

Am zburat cu MyAustian.Este of irma foarte mare, intr-adevar.Dar...Ma tem ca ai dreptate!

| 393Dan a răspuns (pentru tehno125482):

Acolo-s oameni profesionisti, platiti in sute de mii de euro sa apere compania. Sincer nu vad cum ar putea castiga, plus sunt sigur ca el nu-i primul caruia i s-a intamplat asa ceva.

| Daniel9988 explică (pentru 393Dan):

Pai cred ca as investi in proces, mai ales in avocat, mi mult de o mie de ori decat ar fi despagubirea.

| 393Dan a răspuns:

Cristian are dreptate, e costisitor cu probabilitate minuscula de a castiga.

| Daniel9988 explică:

Da,sunt.Dar cine este singurul om care a castigat proces impotriva lor? Jamie Oliver.El este renumit, isi permite un avocat cu 3000 de euro/sedinta.Dar mie nu mi-ar conveni sa investesc mai mult de 1000 de euro in tot procesul.

| tehno125482 a răspuns:

Daaaa!
cum naiba sa te tina 5 zile intru oras strain!
bine sunt obligati sa plateasca doar daca tu castigi!
da in judecata si conducerea aeroporturui ca si ei sunt de vina ca teau perchezitionat atata!

| tehno125482 a răspuns:

Daca vrea sa incerce sa castige sa incerce.