| hotnogui a întrebat:

Mi s-a intamplat odata cand veneam acasa cu microbuzul sa fiu batut de ditamai matahala de om din cauza unui conflict foarte vechi din liceu cand el nu stiu ce imi facuse si eu gen il spusesem la diriga si l-a lasat repetent scazandu-i nota la purtare si zicea ca daca o sa mai dea de mine o sa ma distruga. Si uite asa dupa ce am terminat liceul a facut soarta cand veneam acasa cu autobuzul, el sa stea fix pe scaunul din fata mea si m-a luat la pumni calumea. Iar acum intrebarea mea este: Daca mi-as lua un pistol cu bile de cauciuc si sa dau si de permis de port arma, am voie sa ma apar cu el cand ditamai matahala ma ia la pumni si la picioare in autobuz?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea aramamentului iti interzice sa porti arme in locuri publice. In concluzie singura solutie este inregistrarea (video sau audio) sau cu martori reclamat la politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul corect este: fa reclamatie la Politie!
Pistolul cu bile nu este o solutie, din multe puncte de vedere.
Daca te-a batut in autobuz, atunci soferul autobuzului poate sa-ti fie martor, sau alt calator.

| hotnogui explică (pentru Violleta2022):

Pai si eu deci in loc sa ma apar trebuie sa stau la bataie ca ma apoi sa fac reclamatie la politie sa inteleg cu riscul sa ma poata nenoroci pe viata

| Violleta2022 a răspuns (pentru hotnogui):

Exista lege care sa te apere, tu neavand dreptul sa folosesti arme de foc ca sa te aperi.
daca toti ne-am preocupa sa ne facem dreptate dupa cum avem chef, atunci ne-am omori ca in codru.
Legea este lege pentru toata lumea!
Daca tu iti iei pistol cu bile si ii tragi in ochi omului, inainte ca el sa te atinga chiar, il orbesti si ajungi sa faci puscarie, pentru mutilare, intentie de ucidere samd.
Legile sunt clare si trebuiesc respectate.
Primul pas fiind ca imediat dupa atac verbal sau fizic, sa mergi sa depui plangere la Politie, sa dai numele martorilor oculari si evident, sa mergi la medicina legala sa scoti certificat medico-legal de vatamare corporala.
Dupa care, poti cere Politiei sa-i puna inetrdictie sa se apropie de tine si poti cere chiar plata facturilor medicale, sau daune morale.

| hotnogui explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns, foarte genial a fost. Data viitoare cand eu sau mama de exemplu isi ia bataie de la cineva pe strada o sa ma uit si o sa astept legea sa vina so salveze. Pai si atunci stai putin, legea cum de imi permite sa dau de permis de port arma?