| Raducu9832 a întrebat:

Nelamurire despre legea 295/2004 art 63

Atentie: aceasta este o intrebare greoaie din lege care are legatura cu legitima aparare folosind arme neletale conform legi, daca nu ai cunostinte de cauza nu iti da cu parerea aiurea.

Legea 295/2004 art 63 punctul 1, 2 si 3:

1.Persoanele prevăzute la art. 57 alin. 1 au dreptul să poarte asupra lor doar o singură armă neletală destinată pentru autoapărare, dintre cele procurate în mod legal.
2.Este interzis portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiții:
3. ÎN LOCURI AGLOMERATE, stadioane, săli de spectacol și adunări publice, precum și în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege;

Eu as dori sa optez pentru o arma neletala, dar ceea ce ma face sa cred ca legea e facuta impotriva victimei si total in favoarea celor ce poarta arme ilegal este la punctul 3 " in locuri aglomerate". Nu am gasit nici o informatie despre cum este definit si/sau interpretat "locuri aglomerate" nici in lege nici in dex, deci ramane la decizia autoritatilor. Intrebarea mea se adreseaza cunoscatorilor de cauza, politistilor, jandarmilor, avocatilor si judecatorilor:

Ce faceti daca va intalniti cu un om care are o arma de genu cu acte in regula, cu taxe platite care sa chinuit si a platit bani destui de multi (aparent permisul si autorizatia + arma si munitia nu is asa ieftine) si il prindeti "in loc aglomerat"? Pur si simplu se plimba pe bulevard in ora de varf, a respectat regimul armelor si munitiilor arma era in toc ascunsa vederi sub geaca etc. N-a fluturat arma la intimidare, n-a puscat pe nimeni ci doar se afla "in loc aglomerat". Deci il pedepsiti conform legi sau il iertati pentru ca legea e super interpretabila iar omul n-a facut nimic rau practic? Daca cineva stie explica sau cunoaste cazuri de genu va rog povestiti-le sa imi fac o idee, este ciudat ca nicaieri nu gasesc informatii despre pasajul asta din lege.

CULMEA: Cei care se incadreaza la arme LETALE nu au aceste restrictii, de ce diferenta asta?

Va multumesc de atentie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca nu mai gasesti informatii privind respectivele prevederi deoarece au fost abrogate de cativa ani.
Art. 63 din L. 295/2004, rep. in 2014, a fost abrogat incepand cu 14.01. 2016, prin L. 319/2015.
In prezent exista in Codul penal 3 articole care se refera la arme neletale, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(2)Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(3)Sustragerea armelor sau muniţiilor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4)Portul armelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), fără drept, în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
ART. 343.Uzul de armă fără drept
(2)Uzul de armă neletală din categoria celor supuse autorizării, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 2 ani.
ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Aceste prevederi sunt clare si nu dau posibilitatea de interpretare.
Si detinatorii de arme legale au aceste restrictii, conform Codului penal, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(1)Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(3)Sustragerea armelor sau muniţiilor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4)Portul armelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), fără drept, în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(5)Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) au ca obiect arme interzise sau muniţii, mecanisme ori dispozitive ale acestora, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
ART. 343.Uzul de armă fără drept
(1) Uzul de armă letală sau interzisă, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 3 ani."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul 63
Abrogat.
(la 14-01-2016, Art. 63 a fost abrogat de pct. 25 al art. I din LEGEA nr. 319 din 11 decembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 929 din 15 decembrie 2015. )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fine, vad ca totusi prevederea de la alin 3 e acum la alin 6 in articolul 70.
simplu, nu ai voie in spatii publice aglomerate cu niciun fel de arme, completeaza oarecum dispozitiile din codul penal

Articolul 372
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate și autorizate pentru distracție ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuțitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecționate anume pentru tăiere, înțepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru șocuri electrice;
c) substanțe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracție ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanțelor prevăzute în alin. (1) se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanțelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităților publice, instituțiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spațiile rezervate desfășurării procesului electoral se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.