| yAdrian a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un pistol replica airsoft.
Conform Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, aceasta se incadreaza in categoria E - " alte tipuri de arme neletale ". Nu imi dau seama daca trebuie vreo autorizatie/notificare pentru aceasta. Pistolul vreau sa il cumpar si detin LEGAL, pentru autoaparare ( uz, in caz de nevoie ). Va fi cu propulsie pe gaz sau CO2, cu munitie stabilita de prezenta lege.
Prin urmare, vreau o lamurire pentru situatia mea de la cineva care a mai trecut prin asta. Comentariile inutile pastrati-le pentru voi.
Funda celui mai bun raspuns.
Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de nimic altceva, decat varsta de 18 ani.
Conform L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Armele şi dispozitivele neletale din categoria E din anexă pot fi deţinute şi, după caz, purtate şi folosite de către persoanele fizice şi juridice, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege."
"(10) Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Replicile de air-soft sunt de trei tipuri, din punct de vedere al modului de propulsie a bilei:
a) pe baza de gaz (CO 2, "Green Gas" sau "Red Gas" (propan cu cantitati diferite de lubrifiant siliconic in compozitie, gaz "134a" sau un alt tip de gaz);
b) pe baza de arc (aerul este comprimat, printr-o duza, cu ajutorul unui mecanism cu arc si piston actionat manual), denumite si spring-uri sau spring-ere.
c) cu propulsie electrica (contin sisteme mecanice care folosesc motoare electrice pentru a actiona un piston cu arc (aceste replici sunt cunoscute si ca AEG-uri).
Aceste arme sunt destinate agrementului si nu autoapararii si orice expunere in zone publice poate conduce la confiscarea lor, politia fiind foarte sensibila in ceea ce priveste acest aspect, fiind absolut interzisa utilizarea acestora impotriva persoanelor sau animalelor, asa ca iti recomand sa o transporti intotdeauna descarcata, in husa/geanta speciala sau in cutie de transport.
Replica de air-soft poate fi folosita doar in spatii special amenajate si la jocurile organizate, pentru a se evita eventualele accidentari. Ochelarii de protectie sunt obligatorii.
Acte necesare: http://www.top-gun.ro/ro/autorizare-acte-pistoale-gaze