| Alien a întrebat:

`Nimeni nu este mai presus de lege`, este valabila in Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar.Romanilor li se potriveste melodia aceea Eli ft. George Hora - Fiecare face ce vrea happy

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie si in principiu este valabila, in practica nu este intotdeauna, vezi si fabula "voi egalitate, dar nu pentru catei". De altfel acest principiu nu este aplicat, la modul absolut, in nici o tara care il are prevazut in constitutie. Numai bine!

| cristi202 a răspuns:

La noi, citatul acesta ar suna mai bine asa: "Mai toata lumea este mai presus de lege. Legea a fost facuta ca sa fie incalcata!"

| Minks a răspuns:

Nu, nicaieri nu o sa fie valabil asta. Mereu o sa existe mici abateri de la reguli (politisti corupti, parlamentari corupti si nu in ultimul caz, dosare musamalizate) happy

| ionutk9 a răspuns:

Vezi vreun guvernant vreun parlamentar sau orice fel de politician in puscarie? nu vezi deci nu e valabila

| Derye a răspuns:

Ce'i aia lege?

| smaranditza a răspuns:

Naivule... ha, ha, ha, ha

| Anonimous_4345 a răspuns:

Nu prea. mai degraba mi se pare ca este pe invers happy

| Mihaitsa22 a răspuns:

Nu, si nu va fi niciodata valabila la noi in tara, din pacate.Nu uita, Romania e tara tuturor posibilitatilor, iar aici totul se invarte in jurul banului, care de cele mai multe ori devine mai presus de lege, mai presus de credinta si in fine, mai presus de oricestraight face

| Blue_2910 a răspuns:

Nu cred ca este valabila in vreo tara afirmatia asta. Intotdeauna exista cineva mai presus de lege, difera doar numarul de persoane.

| SilverEyes a răspuns:

Cred ca ajunge sa te uiti putin atent pe strada in jurul tau si cred ca o sa aflii si singur raspunsul, care sunt sigur ca din pacate va fi nu.

| Rue a răspuns:

Nu. Dar de fapt, nu este valabile nicaieri.
Singura diferenta este ca in Romanica asta societatea este foarte proasta. Banul este mai presus de lege in cele mai multe cazuri. Dar presupun ca mai este si curvia cateodata big grin... Dar fiecare societate are lipsuri, iar in Romanica sunt cele mai multe, mai ales din cauza democratiei(nu stiu sigur, dar cred ca e mai multa ordine in dictatura). Peste tot o sa fie ceva mai presus de lege, fiindca poate stii si tu vorba aia "Omul e bun de la natura, dar societatea il inraieste"(nu mai stiu cine a spus-o. era un filozof renumit). Dar faza e ca daca nu am trai intr-o societate ar fi haos. Deci nici una, nici alta nu e buna...