| anonim_4396 a întrebat:

Nr de zile platite de angajator pentru concediu medical

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca a asiguratului, astfel:
a) pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;
b) intre 21-100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca;
c) peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2). Sanatate.

1 răspuns:
| maria a răspuns:

Se calculeaza in functie de diagnostic, daca ai fost sau nu spitalizat/a ( daca Doamne fereste, a fost accident de munca, sunt platite toate zilele) si mai ales, daca ai dus la serviciu, concediu medical la departamentul personalhappy