| anonim_4396 a întrebat:

Daca am medical initial de 4 zile calendaristice, si 2 medicale in continuare, cate zile sunt platite de angajator si cate de sanatate?

1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Conform dispozitiilor art.101 din Legea nr. 19/2000- privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, pentru primele zile de concediu medical, indemnizatia se suporta de angajator, in raport de numarul angajatilor astfel:
-pana la 20 de angajati, din prima zi de concediu medical si pana inclusiv a 7 zi de concediu medical;
-intre 20-100 de angajati, din prima zi si pana in a 12-a zi;
-peste 100 de angajati, din prima zi si pana in a 17-a zi de concediu medical. Deci, cuantumul ajutorului de boala pentru cele 6 zile de concediu medical, vor fi suportate din fondurile unitatii la care lucrezi.