| theforceofgood a întrebat:

Nu înțeleg de ce unii oamenii laudă atât de mult Rusia sau China. Pe unii i-am văzut că le laudă chiar arsenalul de rachete, armata, că au cele mai bune rachete, că sunt cei mai tari, le laudă ombele atomice. Ceea ce este și mai grav, este că majoritatea din acesti oameni vor să plece sau au plecat în Anglia sau SUA, și când îi întrebi de ce nu se duc la rusi sau la chinezi le dă cu virgulă. Ce este atâta pasiune pentru o țară ca Rusia care de-a lungul istoriei a făcut numai rău, (în special României-pe care a batjocorito, ia anexat o bună parte din teritoriu, a secat-o de o sumă de resurse, ia impus propriul ei mod de viață bolnav, ia îndepărtat pe 2 din conducători- Regele Mihai și Ceausescu care a fost asasinat la comanda rusilor, a sabotat-o economic și politic mai ales între 1968 și 1989; au vrut să ne invadeze împreună cu ungurii in 1968 dar ne-au luat americanii partea https://www.historia.ro/cautare/in%20numele%20omenirii, ne-au invadat de nenumărate ori de-a lungul istoriei, de vreo 30 dacă î-mi amintesc bine etc), o țară care amenință și în dreapta și în stânga cu bomba atomică (amenințând chiar și pe micile țări cu bombele atomice-un gest de nebun), o țară care dabia ar apuca să mai invadeze și să cucerească alte țări pentru. a-și mări imperiul, o țară plină de corupție și de mafioți, având și cele mai brutale metode de asasinare. Această țară care ar fi în orice moment capabilă în orice moment să distrugă țări sau lumea întreagă cu bombele atomice. O țară care are atâta ură în ea față de alte țări(având și față de România o astfel de ură, o ură pe care î-mi este greu să o înțeleg, o ură de nedescris provenită din idei adânc îndoctrinate.

Apropo, nu am nimic cu poporul rus, este un popor de care î-mi place, chiar vorbesc cu o rusoaică frumoasă pe internet (poate mă voi căsători cu o rusoaică:), eu mă refer la Rusia ca stat și oamenii de au condus-o și o conduc.

În șfârșit, întrebarea mea este ce găsesc acesti oameni ceva atât de drag la rusi? Ce văd atât de tare la realizările rusilor în domeniul rachetelor și bombelor atomice? Acesti oameni care unii îi critică în continuu pe americanii, dar totuși dacă pleacă din țară s-ar duce la englezi și americanii și nu la ruși, adoptă stilul de viață american, și nu pe cel ruses ( am observat că și rusii au început să adopte un stil de viață american)

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Asta e mentalitatea romaneasca...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16294346/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16294791/

Cam asta, este "puterea" Rusiei:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15541650/

Asta, este "economia" Chinei:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15592909/
A Rusiei nu difera prea mult, doar ca este bazata pe resurse, nu pe creiere.

De ce au romanii o astfel de mentalitate si astfel de pareri, sucite si rasucite?
Poate e de vina mentalitatea "Tatucului", activa si acum, poate "gena latina", (toate tarile latine au avut etape istorice de dictatura)...sau poate e de vina doar prostia si cusurgia unora dintre romani.
Gandeste-te ca, in fond, este o tara a contrastelor, altfel decat restul.
Daca intrebi in Romania orice adept al Resist ce convingeri are, iti va raspunde ca este de dreapta, capitalist...in timp ce, peste tot in lume, miscarea respectiva este de extrema stanga.
Daca-i intrebi pe toti ateii de pe TPU, ce convingeri politice au, iti vor spune ca sunt de dreapta! :D ...in timp ce, in tot restul lumii, Stanga e laica, Dreapta fiind legata de religie, familie, traditie.
Daca-i intrebi tot pe indivizii de pe acest site, cum este cu orientarea LGBT, toti cei cu pareri Pro lgbt se declara de Dreapta...pentru ca atat le poate capul. :D
Mai vrei astfel de contraste, care sfideaza pana la urma bunul-simt?
Un singur termen cred ca se aplica manusa, la astfel de indivizi:
Ipocrizia.

| AC4S4 a răspuns (pentru Darkmagic):

Romanii asociaza stanga cu PSD si cu coruptia. De aici este probabil tendinta partidelor noi de a se declara de dreapta, desi multe sunt clar de stanga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

La noi un protestatar autointitulat ''Ceaușeșcu'' umblă cu vestă galbenă pe el și hărțuiește pe stradă Președintele CCR, deputați miniștri, și în același timp, cu vesta aia galbenă pe el, plânge de mila băncilor la volanul unui Audi

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Romanii nici nu stiu ce inseamna dreapta sau stanga, de curiozitate sa se faca un sondaj sa vedem

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Exact. Nici macar tinerii care tot ies la proteste si par a fi atat de implicati politic. Foarte greu reusesti sa muti o discutie tipica, normala spre una ce are legatura cu politica, filosofia, stiinta.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unii oameni (si ma refer la cetatenii altor state decat Rusia sau China) sunt rusofili sau sinofili, vorba ceea: De gustibus et coloribus non disputandum!
De altfel fiecare are si lucruri bune, sa nu confundam cetatenii unei tari cu conducatorii acesteia. Mai ales China, este de admirat pentru dezvoltarea economica.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Like, China, este de admirat pentru dezvoltarea economica, China este o minune, in 30 de ani s-a dezvoltat cat astia cu democratia lor in sute de ani,un fel de comunism -democratie,liniste,pace,ba mai mult ei ajuta africa,americani fura petrolul,ucid persoane nevinovate, cu asta se ocupa ei, china cu pacea, iubirea, tehnologia, natiunea asta este cea mai pasnica natiune de pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul de viata pentru cetateni este mai redusa in Rusia Si China decat in vestul europei/SUA.
Dar ca stat/putere militara is puternice (rusia numai viseaza dupa gloria de altadata) Dar China progreseaza intr-um ritm alarmant in urmatoarele zeci de ani China ar putea depasi economia Americii.
Rusia s-a schimbat mult dupa epoca comunista,
Rusii au atras admiratia dusmaniilor SUA, is tratati ca o alternativa politicii SUA (care este la fel de corupta ca politica ruseasca)

| EvilMayDie64 a răspuns:

Off. In cazul Rusiei, e ca un fel de sindrom Stockholm combinat cu dorinta da impresia de inteligenta, ca altfel nu pot sa-mi explic cum de mai exista rusofili dupa ce atat Imperiul Tarist cat si Uniunea Sovietica au luat Basarabia de la romani. Cat despre China, in ciuda economiei lor, tara e suprapopulata, iar pe langa cenzura, o mare parte din populatie sufera de foame. La fel ca in Rusia, doar ca acolo e si criminalitatea mai mare si sunt o multime de conflicte inter-etnice.