| mellinasimion a întrebat:

Nu m-am inscris in clasa a 8-a in 2019 cand aveam 14 ani din motivul unei boli mintale. Nu m-am simtit bine deloc. Am fost la psihiatri si psihologi. Nu a fost cea mai buna decizie deoarece a trebuit sa ma inscriu acum in 2020 in septembrie in Anglia dar nu stiu daca se mai poate din cauza virusului. Acolo te inscrii fara examen. Am dat examenul de clasa a 8a si ma intrebam daca ma pot intoarce la liceu public intr-un fel sau nu mai am nici o sansa? Sau liceu privat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai terminat clasa a VIII-a si ai sustinut evaluarea nationala te poti inscrie pentru repartizarea la un liceu in Romania si vei fi repartizat conform mediei de admitere.

| AvalohAlyn a răspuns:

Te poți înscrie la școala în România, adică poți fi repartizat la un liceu în clasa 9 la zi iar daca nu merge la zi din anumite motive te poți înscrie la liceu seral sau frecventa redusă, deci în mod sigur ai cum sa îți continui școala în Romania, nu ramai pe afara in niciun caz dat sa se termine pandemia asta, din toamna cu scoala iar pe bune.