| debeliuj a întrebat:

Nu ma judecati, ca n-o sa fac asta. Daca cineva este foarte beat incat nu mai stie ce face si iti semneaza un contract ceva de cedare pe numele altcuiva, ce se intampla?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este un contract sub semnatura privata acesta poate fi anulat printr-o actiune in judecata, bineinteles daca vanzatorul/cedentul poate dovedi ca nu a stiut ce semneaza fiind sub influenta alcoolului, deci consimtamantul a fost viciat.
Daca este necesar un act autentic atunci aproape sigur ca notarul nu ar autentifica un asemenea contract, cu exceptia cazului ca ar fi inteles cu cumparatorul. In asemenea caz ar fi greu de dovedit vicierea consimtamantului, dar se poate incerca, tot in justitie.

| Vântulalb a răspuns:

Asta e imposibil sa se intample. Nici un notar nu va accepta tranzactia daca vede ca cel ce semneaza nu e responsabil. Iar un act care nu e semnat in fata notarului nu e valabil. Exceptie un testament olograf. Dar acela poate fi anulat oricand de cel ce l-a facut.