| dancapitan a întrebat:

O fi adevarat ca fondurile de pensie adunate pana in 1989, au disparut dupa Revolutie? am auzit acum cateva luni la TV un politician care a zis ca sa fie clar ca tot ceea ce au contribuit oamenii la fondul de pensii pana in 1989/1990, au disparut dupa aia, dar NU a spus cum si unde? pai acolo au fost multi bani adunati, cum s-ar fi putut face un asemenea furt si de catre cine?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sumele din fondul de pensii adunate pana la sfarsitul anului 1989 nu au fost furate de cineva ci s-au evaporat pe doua cai: inflatia mare de dupa 1989 si folosirea lor pentru acoperirea unor gauri din bugetul de stat. Numai bine!

| RUMBURAK a răspuns:

De catre cine la impuscat pe ceausescu.de esalonul doi si trei din cc al pcr(comitetul central al partidului comunist). toti cei care erau la televizor in decembrie -ianuarie1989-1990.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul celor ce au raspuns! Banii cotizati nu s-au strins niciodata, n-a fost un fond de acumulare! Banii au circulat, au fost folositi pentru plata pensiilor active si pentru alte necesitati ale statului. Deci n-a exista un sfant adunat!
Sistemul de pensii functiona si poate functiona numai daca numarul angajatilor il depaseste pe cel al pensionarilor intr-o anumita proportie. Cum la noi mai muncesc citiva, pensiile trebuie alimentate din alte surse, mai precis imprumuturi FMI...
Asta este problema si acesta este motivul ca nu sint bani de pensii. N-a furat nimeni nimic, ci doar nu mai sint angajati care sa contribuie la fond. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a furat nimeni nimic? rad si curcile la afirmatia asta.

| Ciorogariu_Ionel_1958 a răspuns:

De foștii ofițeri din servicile secrete sau de actualii politicieni.