| RAY a întrebat:

Pe mine ma enervează mentalitatea asta de a fi egali cu toți, ca daca x a contribuit la casa de pensii cu multi bani sa primească aceeași pensie ca x care a contribuit cu salariul minim, dar ce folos ca aduna ca o sa moara si tot felul de gandiri tâmpite, de ce trebuie sa fim saraci cu totii?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inca nu am scapat de comunismul din oameni. Mai trebuie sa treaca vreo doua generatii, ca sa fim europeni si in gandire. Momentan suntem plini de oameni inutili, care inca au principii ortodoxe si rusofone (comuniste).

| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa fim saraci cu totii, trebuie cu totii sa o ducem decent.
Ca asa e intr-o tara normala la cap.

Cum era in occident inainte, cel mai de jos isi permitea sa stea undeva, sa aiba utilitati ca lumea, sa manance ce vrea, sa aiba o masina, si sa mai puna si ceva deoparte.

De acolo in sus pornim! Dupa aia cei cu pensii mai mari, o duc si mai bine, dar nu doar aia sa o duca bine si restul sa fie praf.
Si tot alora sa le dai si mai mult si mai mult, si din nou si iar.
Ma refer la pensii speciale acum, alea uriase nesimtite, cele 200 de mii de pensii nesimtite.

Nu ma refer ca unu are 2000 si altul 4500, ma refer la alea de zeci de mii de lei.

Aia cu pensii speciale mi se pare ca unii nici n-au contribuit, militarii mi se pare nu contribuiau, sau si daca contribuiau, le dadea niste salarii mari degeaba, altul muncea de rupea, si ei frecau manganu prin carciumi si cazarma, pai am avut colonel prieten de familie si stiu.

Au unii pensie zeci de mii de lei.

Politicienii dorm in scaun si au niste salarii uriase, contribuie mai mult, dar de unde? Din banii tai care muncesti sa-i tii pe ei.
Judecatorii, procurorii, aia de la curtea constitutionala, fac smecherii, chestii, pile, cunostinte, faci ceva rau te scoate nevinovat (Huidu) daca esti cine trebuie, si au bani nesimtiti.
Iti baga un politician la parnaie in conditii de lux, de mai bine nu-l mai baga, si iese repede.

Si cand mai dai la pensii, tot alora le dai mult, iar la ailaltii le dai prafu de pe toba.
Mai da si la astia care chiar au muncit, ca astia nu aveau de unde contribui mult, ca nu le-ai dat mult, le-ai dat un rahat ca sa manance ailaltii.

Ca daca ala are pensie de 20000 lei, poate sta si cu 15000 f bine, nu devine deloc sarac.
Dar mai da 3-400 si la ala cu 1500 pensie ca sa abia are ce manca, ca tot tu nu i-ai dat posibilitatea sa aiba mai mult.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sunt complet de acord cu tine. Egalitatea absolută între oameni d.p.d.v. intelectual, spiritual și salarial este cea mai dictatorială idee inventată de umanitate.
Se înțelege de la sine că doi bebeluși doi născuți, deși egali d.p.d.v. spiritual, sunt inegali din punct de vedere a capacităților fizice și inteletuale (cele din urmă, desigur, în formare).
Un criminal în serie nu e nici el egal cu un cetățean obișnuit, dar totuși să-l bagi pe primul la închisoare în timp ce al doilea umblă liber este discriminare.
Ideea de a fi toți egali, din toate punctele de vedere, se naște din frică și din sentiment de inferioritate. Iar dacă sapi mai adânc ai să vezi că tocmai această egalitate stă la baza Revoluției Franceze, a ideii de democrație, a Revoluțiilor de la 1848 și, în cele din urmă, a comunismului și chiar a nazismului (deoarece, cum zicea Plato, orice democrație se dezvoltă într-o dictatură).