| TamplaruAnisoara a întrebat:

Am auzit astazi la Radio România Actualități la emisiunea Dezbaterea de prânz pe Ministrul Muncii spunând că începând cu 2023 se va majora punctul de pensie cu minim 10% dar nu a spus nimic despre cei cu pensie socială care momentan primesc 1000 lei. Însă în urma cu puțin timp am auzit tot la Radio că lor li se va stabili un cuantum de 1200 lei. Știut fiind faptul că aceștia nu au contribuit sau au contribuit mai puțini ani, decât unul care are o pensie de 1050 lei și a contribuit la fondul de Pensii peste 25 ani. Este corect lucrul acesta? Ei primesc 20% majorare și îl depășește pe cel cu 1050 care va ajunge doar la 1155 lei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pensia minima va fi de 1.200 lei atunci toti pensionarii vor primi cel putin aceasta suma, chiar daca din calcul pensia rezultata ar fi mai mica.

| RAY a răspuns:

Se va majora impozitele la case cu 70%

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pensia sociala este pensia minima garantata de stat. In concluzie nu poate exista pensie mai mica de pragul pensiei sociale. Asa ca nu se aplica ce spui tu

| TamplaruAnisoara explică (pentru suntserios):

Pensia de 1050 lei reprezintă aprox 0, 63% din punctul de pensie. Și au lucrat la stat peste 25 de ani. Pericolul este că îi trece și pe aceștia în rândul pensionarilor sociali și sunt considerati și ei că nu au contribuit la fondul de pensie că și cei care nu au contribuit deloc. Cunosc caz concret care avea cu 36 lei mai puțin decât socialul pentru că pensiile contributive sau mărit data trecuta cu 11% în timp ce socialul cu 25%. Și a fost cuprins la pensia socială.

| sierra1 a răspuns:

Suntem un stat social(ist) așa că trendul il dă parlamentul indiferent dacă e sau nu corect. Si mai sunt muuuulte astfel de "inadvertențe"