| oprescudorin11 a întrebat:

O intrebare destul de delcata. Insotita si de un mic preambul.
Anume:am fost muscat de un caine in curtea unui un spital. Nu am protestat. Dupa 2 zile un alt caine a ucis un copil.Stim caci aceasta faza a fost mediatizata. Ma gandeam, mintea mea in gandul ei:iubitorii de animale, iubitorii de animale. Cine sunt astia? Pai sunt cei ce nu pot iubi oamenii, specia lor, asa cum este, buna rea.Atunci "iubesc animalele'.Ca pe un refugiu, transmitandu-le si animalelor handicapul neiubirii pe care-l au genetic in trup.
Acum intreb si eu ca un om simplu: de ce nu trebuie eutanasiati, fara vot atat 'iubitorii de animale " cu cainii lor si cei stradali?
Asa cred ca se face curatenie intr-o lume poluata de nesimtire si lipsa de iubire! Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Bine...eu, am avut cateva experiente neplacute cu cainii "dulci" si "dragalasi" ai strazii. (am mai povestit o intamplare intr-un raspuns si a sarit unu, cu gura pe mine, ca cica mint)

Oricum, din vina noasta, s-a ajuns aici.
Daca oamenii nu ar mai abandona cainii pe strada, daca i-ar ingriji, steriliza, macar "controla" nu am mai avea, acum, problema asta.

Iubitorii de caini, care spun ca Azorica de la coltul blocului nu ar rani un om, fara sa fie provocat, nu il prea cunosc pe Azorica.
http://www.realitatea.net/......69801.html

Iubesti cainii, perfect, i-ai acasa si ai grija de ei.

E vina noastra (a tuturor), ca s-a ajuns aici, dar trebuie sa curatam mizeria pe care am facut-o.

Asta, ar trebui sa fie o lectie, pentru noi, pentru noi toti.

| oprescudorin11 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Din viata mea am inteles si respect regulile muzicii:Ritm, Armonie, Contrapunct, Orchestratie.
Ritm inseamna pentru mine, sa respecti regulile LA TIMP.
Armonie inseamna sa respecti dictonul latin ' primo non nocere' adica sa nu vatami...ca esti doctor sau cetatean.Sau orice.
Contrapunct inseamna sa avem opinii diferite dar in care ne intelegem.
Orchestratie inseamna sa colaboram toti in a gasi solutii.
Simplu.
Bach stia asta in muzica, noi trebuie sa aplicam in viata. Altfel nu avem niciunul vreo sansa.

46 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cred ca te-ai calificat singur cand ai emis intrebarile de la sfarsit si apoi prin felul cum ai "muscat" pe cei care incercau si o altfel de parere decat a ta!

| CautNume a răspuns:

Marea majoritate ce nu sunt de acord cu eutanasierea sunt, pur si simplu, niste cretini inconstienti.De ce? Pentru ca si ei manaca pui, porc, vita, miel, au haine de blana si pantofi de piele, dar cand e vorba de javrele astea jegoase si bolnave de pe strazi numai trebuie sa le omoram, ca sunt niste suflete.Asta este doar un argument...

| oprescudorin11 explică:

Am sa mai aduc isa si alte argumente: am un prieten in New York. Ala mi-a povestit o scena vazuta aievea de el despre care nu s-a scris vreodata ceva:niste negri dintr-un cartier s-au revoltat si au inceput intr-o noapte sa sparga vitrine si sa violenteze lumea, orcare intalnita. In o jumatate de ora, au venit elicoptere, politie pe strazi si i-a lichidat pe toti intr-o ora. Era plin de sange pe strazi, au chemat salubritatea si dimineata era parfum! Nimeni nu a stiut nimic.
Asa si cu cainii. Asta e solutia!

| OoBunnyoO a răspuns:

Este adevarat ca in alte tari cainii se eutanasiaza. Insa inainte sa se eutanasieze se iau in centre si li se ofera dreptul la adoptie. In momentul in care nu le gasesc niciun stapan, sufera de vreo boala sau sunt prea batrani sunt eutanasiati. Mi se pare normal. Nu mi se pare normal sa ii ia pe toti si sa ii omoare, pentru ca un caine ghidat din instinct (probabil nemancat, probabil agresat si in cine stie ce conditii) a atacat un om. Cati alti oameni nu ataca oamenii din motive mult mai stupide.
Viata unui om este mai importanta decat viata unei alte fiinte, sunt de acord, dar nu mi se pare ca viata unui om sa cantareasca cat viata unor mii de alte fiinte (scuzati cacofonia).
Ceea ce este deranjat la oameni este faptul ca suntem inzestrati cu ratiune, cu puterea de a alege si cu o constiinta si totusi omoram si facem diverse infractiuni pe motivul ca mama nu ne-a lasat in excursie sau pe motivul ca nu am putut sa imi tin instrumentul in pantaloni si am violat primul copil care mi-a iesit in cale. In astfel de conditii cum poti considera un om mai putin blamabil decat un caine care nu are nici ratiune, nici puterea de a alege si nici o constiinta?
Ca sa nu mai mentionez de faptul ca toti acesti caini au aparut aici din cauza oamenilor care in loc sa ii duca in centre, i-au aruncat pe strazi pentru ca nu au mai avut timp pentru ei. Si toate aceste centre care primesc bani de la stat pentru sterilizarea cainilor, marcheaza cainii si ii lasa din nou pe strazi iar ei baga banii in buzunar, iar apoi vezi catele gestante (marcate) umbland pe strada. Aici chiar nu pot sa vad a fi vina altcuiva decat a oamenilor. Situatia in care am ajuns este o situatie cauzata de noi, si nu mi se pare normal ca indreptarea acestei greseli sa fie atatea vieti pentru care societatea sa nu arate niciun pic de regret.

| oprescudorin11 explică (pentru OoBunnyoO):

Perfect de acord. De unde incepem? Sau doar justificam si ne lamentam. Trebuie sa fie un Blizz Krieg insa, altfel apar alte necazuri.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Incepem prin a gasi solutii mai inteligente decat uciderea in masa. Dupa cum spuneam putem eutanasia cainii insa dupa ce li se ofera macar o sansa sa fie dati spre adoptie, se pot pune taxe speciale pentru cei care au animale care sa se duca la aceste adaposturi si poate exista un mai bun control a celor care iau animale. Solutii se gasesc daca stai cateva minute sa gandesti, se gasesci. Problema este ca nimeni nu asculta.

| oprescudorin11 explică (pentru OoBunnyoO):

Si atunci ramane solutia finala ...parca mai zicea cineva prin 33 asa ceva....asta vrem?

| oprescudorin11 explică (pentru OoBunnyoO):

Adica, sa fiu bine inteles:ma intereseaza incidental problema. aproape ca nu desi si eu am fost muscat desi ma am in relatii bune si cu oamenii si cu cainiio si pisicile si cu negrii si cu evreii sau alte specii.
Dar daca o tara nu are institutii ferme, atunci apar suprastructuri care, crede-ma ca rezolva in 5 minute problema. Dar atunci mor si nevinovati. Istoria, nu a lu' Cacarau, care nu stie, e plina de pilde.Eu ma uit ca la un spectacol de prost gust. Dar nu mi-as dori sa va uitati pe propria piele la ce urmeaza, daca nu se iau masuri ferme, atunci cand apar aceia care isi pot justifica rasboiul.

| greyhound a răspuns:

Iti dau dreptate ca iubitorii de animale sunt batuti in cap, ma enerveaza teribil cu vorbele lor "nu animalele sunt de vina, oamenii sunt" sau "hai sa eutanasiem si oamenii pentru ca si ei omoara alti oameni".
Insa sa doresti moartea altui om, fie si pe internet sau sa o zici ca pe o expresie, e o idiotenie indiferent de motive.

| MisFit20 a răspuns (pentru greyhound):

Am spus ca as ezita sa salvez omul. Tu ce intelegi din asta? Un dictionar, ceva?

| oprescudorin11 explică (pentru MisFit20):

Lasa dictionarele! Alea sunt scrise tot de-alde tine! Teritoriul meu e unde stau! Am platit tot ca sa am confort. Daca ma deranjeaza un om il dau in judecata!

| greyhound a răspuns (pentru MisFit20):

Cred ca ai gresit receptionerul, nu-mi dau seama cu cine te certi si de ce.

| oprescudorin11 explică (pentru greyhound):

Doresc moartea acelor oameni care-mi pun viata mea si celorlalti oameni in pericol! Nu exista alegere aici!

| oprescudorin11 explică (pentru greyhound):

Discutam si eu vorbe, ca sa evaluez cat armament se poate sa-mi ajunga.

| MisFit20 a răspuns (pentru greyhound):

Eu nu ma cert eu discut o problema de care sunt interesat....Nu am jignit sa ma cert, nu intru in polemici cu reprezentantii urmatorului stadiu de viata dupa moluste.

| oprescudorin11 explică (pentru greyhound):

Caci viata si linistea mea nu obisnuiesc sa o supun nici la referendum, nici la vot. Aia o pastrez!

| greyhound a răspuns (pentru MisFit20):

Cu siguranta ai cam multe ironii in postari pentru unul care nu cauta cearta

| MisFit20 a răspuns (pentru greyhound):

Voi va aparati dreptul la securitate, manele, mici, eu ma multumesc sa imi apar dreptul la opinie fara a fi amenintat cu eutanasierea.happy Imi voi apara mereu cuvantul, caci el imi este hrana. Deviem de la subiect, eu ma retrag. Keep Safe.

| SummerT a răspuns (pentru greyhound):

Eu sunt de parere ca este o idiotenie sa doresti moartea orcarei fieti. totusi Domnezeu ne-a lasat asa cum suntem pe toti.

| greyhound a răspuns (pentru SummerT):

Intr-o astfel de lume e greu sa traiesti dupa principii budiste. Nici eu nu-mi doresc moartea cainilor cu ardoare, dar n-avem nici timp nici chef sa tratam problema maidanezior cu delicatete.

| SummerT a răspuns (pentru greyhound):

Mda. fiecare cu parerea lui, dar nu tratezi nici tu nici eu problema.iar pe cei care ar trebui sa faca asta ii doare la basca

| oprescudorin11 explică (pentru greyhound):

Nu vezi ca la asta se ajunge? Din cauza neglijentelor?

| reyna81 a răspuns (pentru MisFit20):

Supeeeeer ma lasi fara cuvinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste institutii care se ocupa de treaba asta de cativa ani buni. eu zic ii eutanasiem pe cei din institutiile respective mai intai, iar apoi ai sa vezi cum vor disparea cainii de pe strazi.

| MisFit20 a răspuns:

Off:Eu as avea grija de copilul meu, nu as citi ziarul 1 ora pe banca, si copilul sa umble prin toti boschetii din toate parcurie.
on: In primul rand, trebuie sa respectam dreptul la viata, si sa protejam viata, indiferent a cui, cainele nu are ratiune, doar instinct teritorial, eu nu ar respecta dreptul la viata a nimanui daca este provocat. Acum va rog sa faceti dovada ca aveti mai multa minte ca un maidanez si sa incetati cu argumentele nefondate despre eutanasiere. Nu se ajungea aici daca cei de sus erau "eutanasiati".
offstar: Daca as avea in fata mea un caine si un om ce se zbat pentru viata, si as putea sa salvez unu, as avea ezitari sa salvez omul(no offence).

| oprescudorin11 explică (pentru MisFit20):

Acum eu nu as mai ezita! Teritoriul meu de om e calcat de caini si de "iubitori de caini". Deci RAZBOI... daca viata mea e in pericol nu ezit!

| MisFit20 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ti-ai marcat teritoriul cu urina?

| oprescudorin11 explică (pentru MisFit20):

Si eu am grija de copilul si copiii altora, dar o secunda de neatentie, in aceasta conjunctura, din partea mea ii costa viata, pe cei de care am grija.Ce suntem in Africa in jungla, unde la fiecare pas te pandeste o pantera sau un leu sau tigru?
Am in buzunar permanent un NATO, spray...dar de ce sa-l folosesc? De ce sa fiu cu 'ochii in patru" cand vreau sa ma relaxez la o plimbare, pe strada sau in parc? De ce trebuie la fiecare pas sa gasesc excremente si sa fiu atent sa nu calc in ele si sa nu-mi fie scarba?

| MisFit20 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu arunci totul la gunoi, nu? Asa sunt romanii, sunt scarbiti de ce fac altii. Poate si mie imi este scarba sa calc pe punga ta de chipsuri aruncata sau in scuipatul tau, dar nu ma ridic cu pretentii sa te eutanasiez.Am incheiat discutia.Keep Safe.

| oprescudorin11 explică (pentru MisFit20):

Reamintesc ca in intrebarea mea, am zis, daca va amintiti : nu am reactionat cand m-a muscat catelusa aia. Puteam sa o omor pe loc, daca eram vreun razbunator. Aveam spray paralizant, o spreiam, paraliza si-i taiam gatul. Simplu.
Mi-am cerut scuze paznicului si catelusei, am plecat cu piciorul zdrente, plin de sange si blugii tot zdrente. La doctor caci era in curtea sp. Sf. Ioan. M-am rugat la bisericuta din curte, de lemn, spre strada. Am avut martori.La 2 zile aud ca un copil a fost omorat.
Mila este buna, dar prostia de a uita si mila nejustificata?

| reyna81 a răspuns (pentru MisFit20):

Complimentele mele stimabile, esti un exemplu pentru cei carora compasiunea pentru animale le lipseste cu desavarsire

| reyna81 a răspuns (pentru MisFit20):

Bine lovit!

| MisFit20 a răspuns:

Ezit sa salvez oamenii ca tine, care au coji de seminte in cap si inteligenta cu 1 punct peste a unui maidanez. Eu mi-am expus opini si am raspuns in mod civilizat, pastreaza un vocabular adecvat unui om, si incearca sa te expimi cat de cat corect, dar nu uita nici de gramatica.

| shippuden a răspuns:

Corect,as vrea sa vad cum reactioneaza pupincuristii astia de maidanezofili daca unu din familie s-ar intampla aceeasi soarta ca acelui copil de 4 ani, sa vad daca le mai tine apararea

| oprescudorin11 explică (pentru shippuden):

Dragut si cantecul dar si raspunsul.

| oprescudorin11 explică (pentru shippuden):

Da.

| andreea7214 a răspuns:

A nu nu, sa omori cainii prin eutanasiere este o crima pe care doar statele necivilizate dar curate ca Franta si Germania o fac, noi, cei civilizati, destepti si mari iubitori de animale ii lasam sa moara in chinuri de foame si frig pe strada, sa fie la indemana golanilor care le dau foc, doar ii iubim, nu? Ce, copii nu sunt destui? Ce, tu nu mai ai un picior? Caini sa fie. Probabil nici de tine nu a avut grija bunica, nu? Eu iubesc cainii, si in sensul asta am luat o gramada de pui de catel de pe strada sa ii crestem, le-am pierdut numarul sincer.Nu am cumparat niciodata cainii.Cel mai batran a murit la 12 ani, am crescut odata cu ei, tocmai de asta urasc sa-i vad pe strada. Eu asta inteleg prin iubitor de animale, nu sa stai pe facebook sa distribui mesaje cu "Stop eutanasierea"

| SummerT a răspuns:

Sti ceva? asa cum tu esti satul de caini maidanezi, la fel de satula sunt si eu de oamenii care gandesc la fel ca tine. dar ia gandeste-te tu in felul urmator: Daca in tara asta nu s-ar fi furat la greu nu ar mai fi fost un caine pe strada, ar fi fost in adaposturi. de ce sa dau vina pe un caine face ce il ghideaza instinctul. nu spun ca sunt de acord cu faptul ca maidanezi sunt pe strazi. si intrebarea pe care ar fi trebuit sa o pui este: "De ce sunt cainii pe strazi si nu in centre speciale?". inteleg ca asta e mentalitatea romanului, si nu trebuie sa fi iubitor de animale sau de oameni sa gandesti asa. Ganditi-va oameni buni ca traim intr-o tara defecta. si pe langa problema maidanezilor mai sunt sute de probleme, nu va canalizati toata ura si atentia doar pe una singura.

| oprescudorin11 explică (pentru SummerT):

Inteleg, sintetic doar ca incerci sa gasesti prioritatea! Incepem cu hotii sau cu cainii? ...si eu m-am intrebat! Sau deodata cu toti?

| CautNume a răspuns (pentru SummerT):

De curiozitate.Esti vegetariana? Nu ai pantofi si genti din piele? Nu ai haine de blana? Nu arunci cu gunoaie pe jos? Ai adoptat vreun maidanezi?

| oprescudorin11 explică (pentru SummerT):

Desigur discutia e incidentala la noianul de alte nenorociri mult mai mari. Se vor rezolva. Eu nu judec cu ura, nu fac parte din religia mea. Timpul va rezolva totul, cu rabdare. Oamenii, din pacate sunt specia mea. Asa ca rai sau buni, hoti sau cinstiti, sunt ai mei.Vor primi desigur cei hoti pedeapsa la timpul ei.

| reyna81 a răspuns:

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

| MisFit20 a răspuns (pentru reyna81):

Pentru a contrazice un om ca el, ai nevoie doar de 0, 001 % din creierul lui om.Ma bucur ca imi apreciezi parerile.

| oprescudorin11 explică (pentru reyna81):

Daca merg cu pusca in buzunar, de frica unora ca tine, a cainilor sau altor jivine, pedeapsa e cu moartea! S-a vazut de fapt. In fond ce alegem? Inchisoarea sau moartea?
Scuze ca am intarziat cu raspunsul! Am avut nitica treaba.