| anonim_4396 a întrebat:

O minora poate semna orice fel de contract, pe internet?

11 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Daca esti minora nu poti semna nici un contract, doar sa fie falsificat.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

O minora nu poate semna nici un fel de contract. De aia e minora; sa se bucure de copilarie happy

| machupicchu a răspuns:

In cazul in care semnarea unui contract genereaza fapte ce contravin legii, minorul nu raspunde ...ci parintii sai (mai ales in cazuri de daune materiale. le platesc parintii.) In caz de mostenire minorul trecut de l4 ani are drept de semnatura pentru aceasta. sau la operatiuni conturi personale bancare, sau cec. si alte asemenea...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu.Nu poate semna atata timp cat e minora.happyDupa ce implineste 18 ani poate semna orice happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate semna contract pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Minorii nu pot semna contracte indiferent de natura și scopul lor.
Cel mult pot semna acte privitoare la studii și asta în prezența unuia dintre părinți, tutore sau reprezentantul legal (obținerea de rechizite școlare, cursuri, moduluri de pregătire, tabere școlare, schimburi de experiență cu alte școli, etc.).
Tot ce semnează un minor este lovit de nulitate absolută.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti tipa cu telefonul si cu pozele? nu-i asa? daca ai dat numarul de identitate si se dovedeste (bineinteles)ca esti minora, ai comis o frauda, si tu si cel care a acceptat! internetul este o unealta care nu este controlata indeajuns si te poti trezi cu probleme.adica, cu cele pe care le ai acum.mai bine vorbeste cu mama si mergeti la politie, daca tipul cu telefonul insista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legiuitoarea, daca nu te pricepi, nu raspunde, ca dezinformezi. Minorii pot semna contracte, dupa 16 ani, dar cu incuviintarea ocrotitorului legal. Ce ne facem cu actele juridice de administrare sau declarative de drepturi? Sa inteleg ca nu pot accepta mosteniri?

| urbanghost a răspuns:

La ce fel de contract te referi?

| raidu2004 a răspuns:

Nu cred, doar daca minti in privinta varstei

| danutzzz1992 a răspuns:

Bine inteles ca nu poate semna orice fel de contract! Sa zicem ca este unl in care iti trebuie un card respectiva nu va avea card prin urmare nici contracul nu se semneaza!